Festival zapálený pro dokument

Jihlava - S významy spojenými s ohněm si pohráli autoři znělky k 15. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který dnes začal v Jihlavě. V Evropě doutnají konflikty, kdekoho něco pálí, hoří termíny, zapalují se lýtka – oheň nemusí znamenat jen zánik, ale také, jak naznačuje znělka biblickým odkazem, začátek. Jihlavský festival ovšem letos nezačíná, koná se už poněkolikáté, „nahlíží pod sukně patnáctileté slečně“.

Patnáctý ročník ovšem nejen odkrývá, jak vtipně prozrazuje doprovodný festivalový slogan, ale i zahaluje: festivalové budovy i kontroverzní obchodní dům Prior na jihlavském náměstí. „Byť by byli mnozí rádi, aby Prior opravdu zmizel, tak je to spíše gesto, ukázalo se, že jen tak nezmizí, že se o to musíme zasadit všichni. Tak jako dokumentární film poukazuje na to, že to, co se nám zdá samozřejmé, vůbec samozřejmé být nemusí, i my jsme tímto chtěli zkrátka ukázat, že i to, co se zdá být pevné, tedy Prior na jihlavském náměstí, tam vůbec být nemusí,“ vysvětlil ředitel festivalu Marek Hovorka.

Návštěvníci jihlavské přehlídky letos uvidí 229 filmů z 41 zemí, které organizátoři vybrali z více než 2500 přihlášených snímků. Třiadvacet z nich bude uvedeno ve světové premiéře. "Filmy jsou ze začátku minulého století, ale uvedeny budou i nejnovější jako například zahajující snímek 24, který byl natáčen minulý měsíc. Je to film z produkce České televize a podílelo se na něm 24 výjimečných českých režisérských osobností tří generací," prozradil Hovorka. ČT je mediálním partnerem festivalu a mimo jiné odvysílá také v přímém přenosu slavnostní zakončení (29. 10. ve 20:00 na ČT24).

Na zahájení, které bylo v režii Jiřího Havelky a Ondřeje Cihláře z divadla Vosto5 improvizovaným kabaretem v duchu večírku na potápějící se lodi, byla předána první ocenění letošního ročníku. Jedno z nich - Cenu Respektu za za nejlepší televizní nebo on-line reportáž - získal reportér České televize Filip Černý za reportáž o tunelování při stavbě obchvatu Prahy. „Když člověk propadá trošku depresím z toho, že je obklopen samými negativními informacemi a negativními náladami, což v rámci investigativní práce tak je, je to povzbuzení, pozitivní popíchnutí do toho, aby to nevzdával,“ uvedl k ocenění potěšený Černý.

Projekt 24 bude promítán v sekci Zvláštní uvedení, druhým českým zástupcem v ní je nový film Vladimíra Michálka, jinak režiséra hraných snímků (Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala, O rodičích a dětech). Ve svém dokumentárním počinu Em a on zachytil svérázné severočeské osobnosti - hudebníka Xaviera Baumaxu a původem ukrajinského básníka Ema Rudenka.

Nejvíce českých dokumentů - 15, přičemž 11 z nich bude mít v Jihlavě premiéru - nabízí pochopitelně soutěžní sekce Česká radost. Mimo jiné další pozoruhudný filmový příspěvek, traktrát 31 konců / 31 začátků umělecké skupiny Rafani, snímek Martina Marečka Pod sluncem tma o elektrifikaci jedné zambijské vesnice, filmový portrét Oldy Říhy, frontmana skupiny Katapult, Rock života od režiséra Jana Gogoly nebo filmový román Karla Vachka Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid.

Kromě České radosti zahrnuje program ještě tři soutěže: Opus bonum pro světové dokumenty, Mezi moři pro snímky ze zemí střední a východní Evropy a Fascinace pro experimentální dokument.

"Jmenoval bych například dílo režiséra Morgana Spurlocka Nejlepší film, jaký kdy byl prodán. Spurlocka většina diváků zná podle filmu Super Size Me o tom, jak se hamburgery podepisují na těle, což vyzkoušel sám na sobě. Upozornil bych i na zajímavý indický film Bengálský detektiv, vtipnou komedii o tom, jak se partička detektivu snaží zlepšit kriminalitu v Indii," zmínil některé tipy na zahraniční filmy ve festivalovém programu Marek Hovorka.

Video Začal 15. MFDF Jihlava
video

Začal 15. MFDF Jihlava

Jedním z hlavních témat patnáctého ročníku je frankistický režim a jeho ztvárnění a interpretace ve španělském filmu. Své snímky přijede osobně uvést španělský režisér Basilio Martín Patino. K hostům festivalu bude patřit také italský režisér Vittorio De Seta, který převezme Cenu za přnos světového filmu. Do Jihlavy zamíří i čeští dokumentaristé, jejichž díla zde budou uvedena.

Festivalový program trvá do 30. října, kromě sekcí a akcí, na něž jsou pravidení návštěvníci zvyklí, přichystali organizátoři i několik novinek. Například inspirační forum, tedy platformu, která bude podle Hovorky filmaře inspirovat, nebo sekce radiodokumentů o možnostech rozhlasové dokumentární tvorby. Více o programu na nových stránkách festivalu.