I Češi a Němci mají své dny

Ústí na Labem/Drážďany - V mnoha městech a obcích na české i německé straně hranice začíná dnes třináctý ročník Dnů české a německé kultury. Festivalový program nabídne kromě pořadů nejrůznějších hudebních žánrů, filmu, loutkového divadla a kabaretu i literární čtení, informativní setkání a výstavy. Festival končí 13. listopadu.

Dnes v 19:00 slavnostně zahájí program festivalu na české straně vystoupení Severočeské filharmonie Teplice pod taktovkou rektora Vysoké hudební školy v Drážďanech Ekkeharda Klemma. Vedle skladeb Antonína Dvořáka a Maurice Ravela zazní i hudba Ludwiga van Beethovena. „V podání teplické filharmonie, jejíž počátky se vážou až k roku 1838, zazní 8. Symfonie F dur opus 93 Ludwiga van Beethovena, kterou zčásti složil během lázeňského pobytu v Teplicích,“ řekla mluvčí jednoho z pořadatelských sdružení Collegium Bohemicum Veronika Dudková. Den poté zahájí německou část festivalu koncert Zuzana Lapčíková Kvintetu v drážďanském kostele Tří králů. Kromě Ústí nad Labem a Drážďan, kam pořadatelé soustředili většinu pořádaných akcí, mohou návštěvníci vyrazit také do Teplic, Liberce, Děčína, Roudnice nad Labem, Řehlovic nebo za německými hranicemi do Muzea hodin v Glasshütte, Pirny či na zámek Klippenstein.

Ústí nad Labem
Ústí nad Labem

Ještě před zahájením festivalu začal v Drážďanech filmový festival promítající české filmy, Němci tak mohli v kině vidět například film Muži v říji, Kawasakiho růže, Nesvatbov nebo Vše pro dobro světa a Nošovic. Pro mladou generaci pořadatelé chystají na 1. listopadu studentskou Papučpárty, na které vystoupí také kapela Tata Bojs.

Dny české a německé kultury / Frank Viehweg
Dny české a německé kultury / Frank Viehweg

Tématem letošního ročníku bude výročí 40. let partnerství mezi Drážďany a Ostravou. „Ostravský nádech bude mít i vystoupení berlínského písničkáře Franka Viehwega, který ve své rodné řeči interpretuje i svého českého kolegu Jarka Nohavicu, se kterým má navíc na kontě několik společných vystoupení,“ dodala Dudková. Ostravu připomene i výstava fotografií Viktora Koláře s názvem Ostrava.

0Součástí programu letošních Dnů české a německé kultury bude i předání ocenění za česko-německé národní porozumění. V Císařském sále ústeckého muzea jej 1. listopadu převezmou Marek Nekula a Otfrid Pustejovsky. Nekula působí jako vedoucí vzdělávacího centra Bohemicum na univerzitě v Řezně, Pustejovsky je autorem řady překladů a publikací k českým dějinám.

Dny české a německé kultury pořádá veřejně prospěšná Nadace Brücke/Most, Zemské hlavní město Drážďany a Collegium Bohemicum ve spolupráci s českým generálním konzulátem v Drážďanech, ministerstvem kultury, Goethe-Institutem v Praze a Českými centry.