Filmové premiéry

Představte si, že můžete žít jen do 25 let. Pak zemřete. Pokud nevyděláte, neukradnete nebo nezdědíte nějaký čas navíc. Tím se totiž v budoucnosti platí, peníze neznamenají nic - alespoň podle snímku Vyměřený čas. S časem a tak trošku i se svým životem bojuje i hlavní hrdinka filmu Alice Nellis Perfect Days - I ženy mají své dny. Na první pohled má Erika téměř všechno, co by si mohla přát. Stejně jako Marissa ze Spy Kids 4D: Stroj času, jejíž život se otočí vzhůru nohama. O století zpět se v čase přesuneme se snímkem Černá Venuše. Kromě zmíněných snímků vstupuje ode dneška do kin také pět českých dokumentů, které měly premiéru na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Vyměřený čas - Děj filmu akčního sci-fi thrilleru v hlavní roli s Justinem Timberlakem se odehrává v blízké budoucnosti, v době, kdy peníze neznamenají vůbec nic. Platí se časem. Will Salas (Justin Timberlake) má na svých životních hodinách zřídkakdy víc než 24 hodin. Žije z minuty na minutu v chudé zóně Dayton a jen tvrdá práce v továrně mu každý den poskytne další den života. Stejnému osudu čelí i jeho matka Rachel (Olivia Wilde) a spousta dalších lidí v tomto zapadákově. Místní gangy jsou navíc vždy připraveny kohokoliv okrást, byť jen o pár hodin, a klidně tím ukončit jeho život. Jednoho dne Will pomůže před jedním z těchto gangů uniknout bohatému Henrymu (Matt Bomer). Henry za to Willovi daruje celé století času a sám se rozhodne svůj nekonečný život skončit. Will je následně obviněn z jeho vraždy a nezbývá mu nic jiného, než dokázat svoji nevinu. Vydává se na útěk do nejbohatší zóny v New Greenwich, kde na rozdíl od Daytonu nikdo nikam nespěchá…

Spy Kids 4D: Stroj času - Marissa Cortez Wilsonová má vše, po čem touží - úspěšného a pohledného manžela, nádherné miminko a dvě úžasně chytré, nevlastní děti. Jenže nic není tak růžové, jak se zdá. Její malá dcera si dělá, co chce, dvojčata Rebecca a Cecil ji jemně řečeno nesnáší a manžel by ani nepoznal, že doma žije se superšpionkou. Marissin svět se otočí vzhůru nohama, když šílený padouch hrozí ovládnout svět a ona je povolána do akce. Kromě ní jsou však do záchranné mise zapojeni i Rebecca s Cecilem. Nejenže zjistí pravou totožnost své macechy, musí také zapojit své mozkové závity a přijít na to, jak zloducha zneškodnit. Veškerá legrace jde teď stranou. Spy Kids bojují za záchranu stroje času.

Perfect Days - I ženy mají své dny - Celý příběh začíná čtyřiačtyřicátými narozeninami Eriky (Ivana Chýlková), která sice nedostane největší kytici, jakou si dovede představit, zato ale pěkné přáníčko od své bývalé švagrové (Zuzana Bydžovská), trapný vzkaz v rozhlasovém pořadu od bývalého manžela (Bob Klepl), krém na vrásky od homosexuálního kamaráda Richarda (Ondřej Sokol) a dárkový striptýz od své nevyzpytatelné matky (Zuzana Kronerová). Přáníčko si doma vystaví, při vzkazu se – ač sama sebe proklíná – dojatě rozpláče a dárkového striptéra jí okamžitě přebere Richard. Takhle vypadá úspěšný život Eriky Oskarové, hvězdy televizního pořadu „Před a po“. Přitom Erika má skoro všechno – vlastní pořad, vyhlášený kadeřnický salon, velký byt s terasou a svobodu, ale s každým přibývajícím rokem víc a víc touží po tom jediném, co nemá – a to je dítě. Erika tedy nastolí plán „Dítě“ a pustí se do něj se stejnou vervou, se kterou budovala jak svůj podnik, tak své vlastní já. Jenže některé věci se nalinkovat nedají, například mladičký barman Adam (Vojta Kotek).

Černá Venuše - Píše se rok 1815 a anatom Georges Cuvier právě ukazuje v pařížské Královské lékařské akademii vymodelované tělo africké ženy Saartjie Baartmanové. Jeho kategorický verdikt je doprovázen potleskem významných kolegů. O sedm let dříve opustila mladá služka Saartjie rodnou Jižní Afriku a pod příslibem bohatství se vydala společně se svým pánem Caezarem do Evropy. Nejdříve je vystavena v dřevěné kleci coby skutečná „hotentótská Venuše“ lačným divákům londýnského panoptika, kteří se přišli podívat na abnormálně vyvinuté proporce jejího těla, poté se vydává do Paříže, kde baví chlípnou společnost a stává se předmětem vědeckého bádání.

Projekt Česká radost v českých kinech nabídne pět českých dokumentů, které měly premiéru na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Festival se letos zaměřil na globální a sociální témata, která současnou společnost pálí. Jedním z nich jsou i otázky práce a nezaměstnanosti, jimž se v českém prostředí věnoval dokument Závod ke dnu Víta Janečka. Metaforou o nakládání se svobodou, časem a osudem má být časosběrný dokument Venku režisérky Veroniky Sobkové. Dva snímky nabídnou portréty hudebníků. Rock života je setkáním s Oldou Říhou, frontmanem skupiny Katapult, EM a ON je zabroušením Vladimíra Michálka, režiséra hraných filmů, do dokumentárních vod. Pětici dokumentů doplní vítězný film soutěžní sekce Česká radost, po níž je projekt nazván – Pod sluncem tma Martina Marečka.