Osobnosti naší vlasti pohledem Jadrana Šetlíka

Praha – Fotograf Jadran Šetlík představuje v těchto dnech svůj nejnovější ucelený projekt nazvaný Osobnosti naší vlasti. Fotograf postupně pořizuje umělecké portréty nejen významných tváří z oblasti kultury, umění, vědy, sportu, církve, diplomacie, folkloru a dalších, ale také specifických profesí, charakteristických pro naše regiony. Cílem galerijního projektu je mimo jiné propojit do budoucna i partnerské regiony a města v zahraničí, která se i přes své geografické vzdálenosti a odlišnosti spojila, aby pěstovala kulturní pouta a kontakty mezi svými obyvateli a přispívala k vzájemnému bližšímu porozumění.

V kolekci jsou zahrnuty umělecké portréty například Karla Gotta, Evy Jiřičné, Tomáše Bati, Áji Vrzáňové, Jaroslava Svěceného, Dagmar Havlové, Vlastimila Harapese nebo Marty Kubišové. Projekt Jadrana Šetlíka je u nás první svého druhu, podle svých slov se jím zabývá dlouhodobě. „Osobností je kolem čtyřiceti, ne-li více. Teprve teď jsem to uchopil do určitého názvu a dal tomu určitý řád. Bude to mít sled výstav, budou k tomu přibývat další osobnosti. Projekt je v podstatě otevřený, němá nějaké ukončení, protože těch osobností je celá řada a nové a nové přicházejí,“ vysvětluje Šetlík.

Při fotografování se chce Jadran Šetlík dostat portrétovaným pod kůži. „Každý má svůj krunýřek, kterým se chrání, moje role je ho trošku nabourat, dostat se do nitra toho člověka,“ doplňuje. V současnosti používá metodu fotografického obrazu na plátně: „Je to v podstatě originální, ručně dělaná fotografie, nikoli digitální, nikoli upravovaná v počítači.“

Osobnosti vybírá jednak fotograf sám, co se týče regionů a krajů, chystá ankety mezi lidmi. „Ať si lidé z toho kraje určí svého nejvýznamnějšího lékaře, právníka, rektora nebo sportovce,“ dodává. Podobný projekt realizoval fotograf v Rusku. V současné době se Galerie Jadrana Šetlíka rozvíjí i do oblasti dětského a rodinného portrétu. Tento ucelený projekt fotograf představí pod názvem Nová generace v průběhu roku 2011. Oba projekty jsou úzce provázány s charitativní činností.