Jan Tříska bere herectví jako očistu

Praha – Jan Tříska jako jeden z mála českých herců dokázal po emigraci prorazit i v Hollywoodu. Do českého povědomí se po roce 1989 vrátil rolemi krále Leara na divadle či učitele Igora Hnízda ve filmové Obecné škole. Narodil se 4. listopadu 1936 v Praze.

Po absolvování DAMU mu režisér Otomar Krejča nabídl angažmá v Národním divadle a Tříska se stal jedním z nejobdivovanějších herců. Později za Krejčou odešel do Divadla za branou, kde hrál v řadě jeho inscenací. V roce 1972 bylo Divadlo za branou zavřeno, o pět let později Tříska emigroval. Po podpisu manifestu Dva tisíce slov nastalo totiž silné omezení v jeho mimodivadelní umělecké činnosti.

Spolu s manželkou, též herečkou, Karlou Chadimovou odešli nejprve do Řecka a pak do kanadského Toronta, kde měli příbuzné. Jan Tříska už za pár měsíců hrál v New Yorku ďábla Wolanda v Mistrovi a Markétce. „I když neuměl dostatečně anglicky, svým projevem a osobností strhl obecenstvo,“ psaly kritiky. Čerstvého imigranta pro tento part připravoval Jiří Voskovec. Slovo od slova s ním probíral jeho part a učil jej výslovnosti. „Rychle a nahlas, to je moje motto. Prostě jsem si řekl: hrej rychle a nahlas. Aby tě bylo slyšet, aby ti bylo rozumět. To působí na každé obecenstvo,“ vzpomínal Tříska.

  • Janové - Kačer, Tříska, Hrušínský, Hřebejk
    Janové - Kačer, Tříska, Hrušínský, Hřebejk zdroj: Divadlo na Jezerce
  • J. Tříska a Z. Svěrák
    J. Tříska a Z. Svěrák zdroj: ČSFD

Dnes se cítí více jako Američan: „Odešel jsem z Československa, které se rozpadlo. Nyní se vracím do Čech, do úplně jiné země. Víte, v Americe je velmi snadné stát se Američanem.“ Jeho žena Karla v Americe v herecké dráze nepokračovala, ale kariéru udělala jako šéfka restaurace luxusního hotelu Bel Air.

I čeští diváci mohli Třísku vidět v amerických filmech jako např. Semtex blues, Nevěrně tvá, Ronin, Lid versus Larry Flynt, Andersonville a dalších..

Do Čech se vrátil jako Igor Hnízdo ve Svěrákově Obecné škole. Od té doby střídavě pracuje v Americe i České republice, kde natočil mimo jiné filmy Rok ďábla, Želary, Jedna ruka netleská, Horem pádem. Pozoruhodný byl jeho kněz Vojtěch, duchovní správce v historickém filmu Petra Hviždě Řád (1994) i markýz de Sade ve Švankmajerově snímku Šílení. V zatím jeho posledním českém snímku Hranaři režiséra Tomáše Zelenky hraje Bishhopa - tajemného bývalého agenta NSA, který zdejší teritorium dostal jako trafiku za zásluhy.

J. Tříska a L. Šafránková
J. Tříska a L. Šafránková

V Česku Jan Tříska vystupuje i na divadelních prknech. Velký úspěch zaznamenal jako Král Lear na Letních shakespearovských slavnostech. V Divadle Na Jezerce se už čtvrtým rokem vrací k roli v proslulé hře pařížské autorky Yasminy Rezy s názvem Kumšt - s Janem Hrušínským a Janem Kačerem.

0„Herectví je fantastické v tom, že můžete pustit na povrch i ďábla v sobě, a nikomu tím neublížíte. Čím lépe hrajete vraha ve filmu nebo na jevišti, tím méně jste zločincem ve skutečném životě, herectví je řemeslo očišťování.“

/Jan Tříska/