K jízdence přihodí Praha i Slovanskou epopej

Praha – V souvislosti se přemístěním Slovanské epopeje Alfonse Muchy z Moravského Krumlova do Prahy se nepřetržitě odehrává otevřená válka mezi odpůrci stěhování a jeho iniciátory. Nelibost vzbuzuje i pražský návrh umístit Muchovo dílo do Fantovy kavárny na hlavním nádraží. Opět se veřejnost rozdělila na dva nesmiřitelné tábory. Jedna skupina tvrdí, že se jedná o naprosto nevyhovující prostory bez ohledu na plánovanou rekonstrukci, druzí, mezi nimiž je i např. architekt Zdeněk Lukeš, tento nápad vítají. Ačkoli pražský magistrát ústy radního pro oblast kultury Lukáše Kauckého tvrdí, že Fantova kavárna jako místo pro epopej byl jen mediální šum, Pražský mediální institut vypracoval modelovou studii této varianty.

Šéfredaktor časopisu Art and Antiques Jan Skřivánek upozorňuje na to, že obrazy především potřebují stálou teplotu, stálou vlhkost a je nutné zamezit jakýmkoli výkyvům, což bude velmi obtížné. Fasáda budovy je momentálně v havarijním stavu, uvnitř špína, vlhkost, zabedněná okna. Přesto pražský informační institut umístění obrazů namodeloval.

„Absurdní je i to, že se stále jedná o hlavní nádraží. Takže ty obrazy by byly umístěny mezi dálnici a kolejiště,“ dodává Skřivánek. Mluvčí Grandi Stazioni Martin Hamřík oponuje a vyzývá k zapojení fantazie: „Teď si ani já neumím představit, že za dva roky tady bude všechno úplně nové, ale jistě se to podaří.“

Společnost přestavující nádraží tvrdí, že úpravu zafinancuje. Má prý podporu jak od Johna Muchy, majitele Muchových autorských práv, tak od Českých drah. Praha chce nyní epopej na dva roky vystavit ve Veletržním paláci. Není ani vyloučené, že se cyklus na Moravu vrátí. Pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký zastupitelům i zástupcům Krumlova řekl, že i tato varianta je ve hře. Podmínkou je ale podle něj to, že krumlovský zámek, který nyní patří mezi nejohroženější památky, bude do té doby opraven.

Osud výjimečného díla Alfonse Muchy je tedy stále nejistý. Česká odysea Slovanské epopeje nekončí.