V plném spektru fotografie

Brno – Do své obsáhlé fotografické sbírky nechává nahlédnout Moravská galerie v Brně. Výstava mapuje fotografie první poloviny 20. století, zvláště československou avantgardu. Vedle originálů věhlasných autorů, jako jsou František Drtikol a Jaromír Funke, jsou v síni Pražákova paláce k vidění také snímky neprávem opomíjených i zcela bezejmenných fotografů. Kromě ryze uměleckých snímků galerie vystavuje například i reklamní a dokumentární fotografie nebo snímky z rodinných alb.

Expozice nazvaná V plném spektru je součástí oslav 50. výročí založení Moravské galerie a první připomínkou stejného jubilea fotografické sbírky, které připadá na příští rok. Sbírka vznikla v roce 1962 a patří k nejstarším v evropských muzeích umění. Na příští rok Moravská galerie chystá obdobnou výstavu fotografií z 19. století a v roce 2013 představí tvorbu z druhé poloviny 20. století.

„Výstava V plném spektru neprezentuje jen jednotlivé tvůrce, ale především strategie, koncepty a modely použití média fotografie. Jinak řečeno způsoby, jakými fotografie objevovaly a definovaly svět - a zároveň samy sebe,“ uvedl kurátor Antonín Dufek. Některé vystavené snímky jsou světoznámé a často reprodukované. Jiné dosud veřejnost vidět nemohla.

V plném spektru
V plném spektru

Na výstavě je možné zhlédnout několik tematických celků. Úvod výstavy je věnován zrodu a rozvoji umělecké fotografie včetně technických inovací při zhotovování fotografií, druhý oddíl modernější puristické tvorbě. Třetí a největší část otevírá téma silného a světově uznávaného avantgardního proudu české fotografie. V dalších síních vystavili galeristé reklamní, sociální, dokumentární a reportážní fotografie. Atmosféru dotvářejí projekce avantgardních filmů.

160 fotografií od 75 autorů

Při výčtu autorů vystavených snímků lze uvést většinu z velkých jmen české fotografie první poloviny 20. století. Vedle průkopníků avantgardy Funkeho a Drtikola nechybí Josef Sudek, Jan Lauschmann, Karel Kašpařík nebo Bohumil Němec. Vedle nich jsou zastoupeni salonní fotografové, amatéři, autoři kýčovitých výjevů, vlastivědných fotek, pohlednic nebo záběrů z rodinných alb. Autorů je celkem 75, fotografií asi 160.

V plném spektru
V plném spektru

Výstavu provází obsáhlá publikace, jež má být zároveň holdem fotografické kolekci shromážděné v Moravské galerii. „Fotografická sbírka Moravské galerie v Brně patří nejen k nejvýznamnějším celkům svého druhu, o něž pečují muzea umění v České republice, ale také je kolekcí mimořádně frekventovanou a badatelsky vytěžovanou,“ uvedl ředitel galerie Marek Pokorný. Sbírka má přes 30 000 položek.

Podle Dufka spočívá význam sbírky právě v tom, že se průběžně rozrůstala nejen o mimořádná díla avantgardy, ale také o projevy z jiných oblastí a sfér fotografického řemesla a umění. „Samozřejmě jsem byl zamilovaný do avantgardy, samozřejmě, že byly problémy s nákupní komisí, ale bylo důležité mít fotografii ve sbírce zastoupenou skutečně v plné šíři,“ uvedl Dufek. Výstava potrvá do 5. února.