Smetanova nevěsta v dětské verzi je (vy)prodaná

Praha - Nová scéna Národního divadla bude v neděli večer místem premiéry nové inscenace Dětské opery Praha. (Vy)prodaná nevěsta je originální inscenací rané, ještě dvouaktové, verze opery Bedřicha Smetany s původní prózou. V nastudování souboru DOP má přinést na jeviště hravost, optimismus a úsměv jako připomínku šťastných časů, ve kterých skladatel toto dílo zkomponoval.

Název (Vy)prodaná nevěsta podle tvůrců naznačuje, že se DOP vydala vlastní cestou, aniž by si kladla za cíl soupeřit s velkými operními scénami. „Chceme tím naznačit, že je to naše cesta ke Smetanovi a jeho hudbě,“ upozornila umělecké šéfka DOP Jiřina Marková-Krystlíková.

Režie představení se ujal Josef Dlouhý, orchestr diriguje Jan Chalupecký, podle kterého se tvůrci i soubor snaží, aby se bavili nejen oni, ale i diváci. „Radostná hudba této opery je věčná a měla by patřit k prvním představením, která děti nalákají do divadla. Usilujeme o to, aby mezi jevištěm a hledištěm nastala interakce a dětský divák měl pocit, že je jedním z těch, pro které komedianti hrají,“ dodala Marková-Krystlíková.

O úpravu klasické opery Bedřicha Smetany - která měla premiéru také v Národním (tehdy Prozatímním) divadle v roce 1866 - v podání dětských zpěváků je velký zájem. Premiéra je vyprodaná a pořadatelé proto přidali další dvě reprízy 10. a 12. prosince.

Dětská opera Praha je soubor dětských a mladých sólistů studujících zpěv. Založila ho v roce 1999 profesorka zpěvu na Pražské konzervatoři a sólistka ND Jiřina Marková-Krystlíková. DOP například natočila pro Českou televizi šestnáctidílný seriál Opera nás baví a v roce 2010 začala spolupracovat s Novou scénou ND. Výsledkem spolupráce bylo například 15 repríz rodinného představení Miniopery.