Loutkářský Erik se letos vrátil do Bullerbynu

Praha – V neděli skončil třídenní festival profesionálních a amatérských loutkářských divadel, který každoročně hostí pražské Divadlo Minor. Přelet nad loutkářským hnízdem, jak zní název přehlídky, se letos nejvíce povedl představení, jež společně vytvořil amatérský loutkářský spolek Športniki a Loutkové Divadlo Maribor ze Slovinska. Inscenace Back to Bullerbyn vznikla na motivy známé knihy Astrid Lindgrenové.

„První českoslovinská loutková soap opera“ odbornou porotu, která uděluje cenu Erik za nejlepší loutkářskou inscenaci uplynulé sezony, okouzlila zejména netradičním propojením drobných prstových loutek s živými herci. „Po stránce řemeslné je dokonalá,“ prohlásil jeden z organizátorů festivalu Luděk Richter.

Autoři hravého představení scénu doplnili tancem a živou hudbou z repertoáru švédské popové skupiny ABBA. Dětmi z Bullerbynu, slavnou dětskou knihou švédské spisovatelky, se jen volně inspirovali. „Našli jsme si v ní téma dětství, které odchází. Idylické dětství, které popisuje Lindgrenová, musí v jeden okamžik skončit,“ vysvětlil režisér Jakub Vašíček.

Loutkářská cena Erik uděluje České středisko Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA) na základě hlasování odborné poroty od roku 1991. Loňským držitelem ocenění pojmenovaném po významné loutkářské a divadelní osobnosti Eriku Kolárovi se stala inscenace plzeňského Divadla Alfa James Blond. Plzeňští se stali jeho držiteli již potřetí za sebou. „Kdyby se hledala spojnice posledních vítězných Eriků, tak je to humor. Vtipný pohled na člověka, jehož zmenšeninou je loutka,“ poznamenala k oceněným inscenacím předsedkyně UNIMA a členka poroty Nina Malíková.