Arnošta Lustiga připomene kniha i dokument

Praha – Obdivovatelé spisovatele Arnošta Lustiga, který zemřel letos v únoru, si jeho památku mohou připomenout novou knihou vzpomínek i dokumentárním filmem, který se dnes premiérově představí pražským divákům. Oba tituly se věnují Lustigově literární tvorbě i pohnutému životnímu osudu.

Na významného spisovatele v nejnovější knize vzpomíná publicistka a spisovatelka Dana Emingerová. V titulu s názvem Živel Lustig autorka zachycuje zejména atmosféru Lustigových oblíbených literárních seminářů tvůrčího psaní. Knihu dnes večer v divadle Dobeška pokřtí Arnoštova sestra Hana Hnátová, primář Tomáš Kozák a kamarád z lágru Jiří Justic.

David Vávra otevře Sál Arnošta Lustiga výstavou svých koláží ke knížce. Písničkami ze svého nového alba doprovodí program jazzová zpěvačka Eva Emingerová s kapelou.

Pozvánka na křest knihy Živel Lustig
Pozvánka na křest knihy Živel Lustig

Památku autora Démantů noci či Modlitby pro Kateřinu Horovitzovou připomene také filmový dokument Devět životů. Snímek vyrobila produkce Diamant film Praha. Režie zhruba hodinového dokumentu se ujali Kristina Pavelková s Ivo Pavelkem. Na literáta a publicistu vzpomínají například jeho sestra, pamětníci nacistické genocidy židů Marta Kottová a Jiří Justic, spisovatel a publicista Zdeněk Mahler, novinář a spisovatel Karel Hvížďala či herečka Květa Fialová.

Premiéra filmu Devět životů se koná večer v pražském kině Lucerna.

Dana Emingerová - Živel Lustig / Jak se píše kniha aneb Hoď sebou, ty bejku, už nemám moc času

Nejzábavnější učebnice světové literatury a tvořivého psaní, prostoupená životní filozofií a lechtivými anekdotami Arnošta Lustiga. Spisovatel hlásal, že literatura nesmí být nuda. A tím se řídil i při svých literárních seminářích tvůrčího psaní. Jejich atmosféru zachycuje Dana Emingerová, které se podařilo lehkým perem skloubit spisovatelův smysl pro humor se závažnými tématy jeho života.

/anotace knihy/