Hic i kosa Chicaga se Janu Novákovi zažraly pod kůži

Praha – V nejnovější knize se Jan Novák, autor beletristické knihy o Mašínech Zatím dobrý, vrací ke svým literárním pokusům a k letům, které strávil ve Spojených státech. Titul Hic a kosa v Chicagu obsahuje eseje a povídky.

„Hic a kosa v Chicagu je zprávou o tom, co se stane sedmnáctiletému klukovi, když se tam ocitne shodou existenčních náhod, připadá si jako na jiné planetě a má jasno jen v jedné jediné věci – že svůj život zasvětí psaní. Nakonec se v Chicagu zasekne a to nemilosrdné město se mu zažere pod kůži,“ píše v úvodu Novák, který nyní již tři roky žije střídavě také v Česku.

Knihu včera představil na veřejné besedě, kde mluvil o svých starších titulech. Původně kolínský rodák ve své nové knize oprášil všechny texty týkající se Chicaga. Titul proto obsahuje i přepracovanou prvotinu Striptease Chicago, která poprvé vyšla v roce 1982 v torontském exilovém nakladatelství manželů Škvoreckých 68 Publishers. Nejstarší z textů je z listopadu 1976, poslední pak z letošního září.

0Jan Novák (1953) je český spisovatel, překladatel a dokumentarista. V roce 1969 emigroval s rodiči přes Rakousko do USA. Je laureátem ceny Magnesia Litera za „pravdivý román“ Zatím dobrý (2004), ceny Josefa Škvoreckého za prózu Děda (2007) a dalších ocenění. V nakladatelství Plus, které vydává knihu Hic a kosa v Chicagu vyšla také jeho původní próza Aljaška (2011). V současné době se věnuje zejména psaní scénářů.


Kromě spolupráce s Josefem Škvoreckým se Novák dostal do styku ještě s dalším významným českým emigrantem – režisérem Milošem Formanem. Autorsky se podílel na scénáři k jeho filmu Valmont.

"Právě díky Formanovi jsem se dostal ke knize Otakara Rambouska Jenom ne strach, která vypráví příběh Mašínů. Přečetl jsem ji jedním dechem. Fascinoval mě nejen ten příběh, ale i to, že se za ním ještě něco skrývá, že se něco dá ještě odhalit,„ prozradil Novák, který původní dokumentární titul přepracoval jako beletrii. “Ptal jsem se Mašínů, jestli kniha má být čistá historie, nebo přiblížení pocitů a toho příběhu, což ale jde jen beletristicky. Nakonec souhlasili s druhou možností," dodal.

  • Zatím dobrý
    Zatím dobrý zdroj: Paseka
  • Hic a kosa v Chicagu
    Hic a kosa v Chicagu zdroj: Plus

Kniha Zatím dobrý sice původně vznikla v anglickém jazyce, v USA ale nikdy nevyšla. „Dodnes mě to mrzí. Pro Američany to je ale příliš odtažité. Navíc jsem zjistil, že komunistická terminologie zní v angličtině trochu směšně, kdežto v češtině z ní až mrazí,“ dodal autor. Za Zatím dobrý obdržel Magnesii Literu, byla také nominována na Knihu desetiletí, kterou nakonec získal román Jana Balabána Zeptej se táty. Titul v druhém, přepracovaném vydání nedávno vyšel u nakladatelství Argo a Paseka. 

HIC A KOSA V CHICAGU, vydal Plus, 299 Kč.