Archa dává akcent na Akcent

Praha - V pražském Divadle Archa a okolí začíná dnes v podvečer mezinárodní divadelní festival Akcent. Představí zahraniční i domácí soubory, které se věnují sociálnímu a komunitnímu divadlu. Přehlídku, která potrvá do 20. listopadu, zahájí výstava fotografií Jindřicha Štreita.

Festival Akcent vznikl z potřeby vytvořit platformu pro umění, které překračuje hranice mezi uměleckou tvorbou, sociálními problémy a politikou. Jeho centrem budou všechny prostory Divadla Archa, některé z akcí se uskuteční i ve Zlatnické ulici, v Pražské tržnici v Holešovicích a v kulturním centru Zahrada na Jižním Městě.

Organizátoři festivalu chápou umění jako unikátní prostředek komunikace, která není omezena pouze na tradiční konzumenty umění, na návštěvníky divadel, galerií a koncertních síní. Festival Akcent chce dát prostor dokumentárnímu divadlu, komunitnímu umění,  sociálním intervencím, umění ve veřejném prostoru a prezentovat aktivity, které uměleckými prostředky vstupují na pole společensky prospěšné či společensky kritické činnosti. Festival Akcent chce prosazovat nový pohled na funkci umění v sociálním kontextu.

Říkám si TOY BOX, miluji komiksy a nesnáším reklamu

Reklamní kampaň pro festival akcent je jediná reklamní kampaň, k níž jsem ochotná propůjčit své umění věci popsat kresbou a zachytit je komiksem. Spolu s Mikulášem Macháčkem jsme ji navrhli na základě reálných výpovědí skutečných lidí. Paní, která si myslí, že cikáni jsou bordeláři, jsem potkala v Rokytnici, šťastný otec Martin je nakreslený podle skutečného Martina, soukromého detektiva, který bydlel v bytě nade mnou v Neratovicích, a sociální pracovnice Marcela je skutečná sociální pracovnice, která věděla, že trpím psychickými problémy, a přesto mi jednou řekla, že lidi jako já patří za plot blázince.

Slavnostního zahájení se nezúčastním, protože mě nezajímá prezentace mé osoby. Doufám, že o to víc k vám promluví moje práce.

/z prezentace festivalu Acent/


  • Akcent / komiks TOY BOX
    Akcent / komiks TOY BOX zdroj: Archa
  • Akcent / TOY BOX
    Akcent / TOY BOX zdroj: Archa

Na dnešní večer je do Archy připravena repríza vystoupení německého divadelního souboru She She Pop, jehož pražská premiéra se tu uskutečnila v neděli v rámci pokračujícího divadelního festivalu německého jazyka.