Televizní Poirot brzy dořeší všechny případy

Londýn – Hercule Poirot jde do finále, tedy alespoň na televizních obrazovkách. Do ukončení série detektivních příběhů podle Agathy Christie jich chybí už jen pět a hlavní role v nich znovu připadne Davidu Suchetovi, který vytváří postavu svérázného pedantského Belgičana už 22 let.

Posledních pět filmů na základě zbývajících románů i kratších příběhů, jež čekají na adaptaci, se začne natáčet v příštím roce. Patří k nim Opona: Poirotův poslední případ, detektivův poslední příběh, v němž se vrací na scénu svého prvního případu ve snaze zabránit další vraždě. Zfilmovány budou také Herculovské úkoly pro Hercula Poirota, Hra na vraždu, Velká čtyřka a Sloni mají paměť.

„Jsem více než nadšen návratem do role Poirota. Bylo mým životním přáním dovést tuto milou práci do úplného konce. Poirot je brilantní, stále hluboce komplikovaný charakter a já jsem ho vždycky hrál hrozně rád,“ svěřil se Suchet. „Je ohleduplný, miluje eleganci a přesnost, ale je taky strašně frustrující ho hrát, když je tak ješitný a pedantský!“

  • Hercule Poirot: Poslední víkend
    Hercule Poirot: Poslední víkend zdroj: ČT
  • Hercule Poirot: Smrt staré posluhovačky
    Hercule Poirot: Smrt staré posluhovačky zdroj: ČT

Do práce na filmech se zapojí i vnuk autorky Mathew Prichard, který je zároveň předsedou společnosti Agatha Christie Limited. „Je to úžasné, obnovit partnerství s (televizí) ITV a Davidem Suchetem jako Poirotem, a těchhle pět filmů bude vynikajícím vrcholem více než dvaceti let Davidova ztvárňování Hercula Poirota.“

Zatím poslední film s belgickým detektivem Hodiny bude televizním divákům představen o letošních Vánocích. V jedné ze svých posledních rolí si v něm zahrála také Anna Masseyová, která letos v červenci zemřela.

Hercule Poirot: Kočka mezi holuby
Hercule Poirot: Kočka mezi holuby

Televize ITV ale Poirotem nekončí se slavnou britskou spisovatelkou: chystá další tři filmy se slečnou Marplovou, mezi nimi Karibské tajemství. Chytrou stařenku bude znovu hrát Julia McKenzieová.