Petr Šrámek: Kainarovi jsme hodně dlužni

Praha – Básník a spisovatel Josef Kainar napsal několik krásných blues, ale i řadu stalinistických oslavných básní. V pozdních letech psal poezii plnou sarkasmu a skepse a jeho texty se objevily i na řadě nahrávek mladých rockových skupin. Básnická tvorba přerovského rodáka Kainara,od jehož úmrtí dnes uplyne čtyřicet let, má dvě dominanty - 40. a 60. léta. Mezi nimi ležící desetiletí je naproti tomu ve znamení služebné loajality. Kainarova poezie je podle kritiků ve svých vrcholech „bluesovou“ zprávou o tragickém osudu „nahého člověka“.

Kainar, který byl od roku 1947 spisovatelem z povolání, napsal například sbírky Osudy, Nové mýty, Veliká láska, Český sen, Člověka hořce mám rád, Moje blues či Miss Otis lituje. V roce 1971, krátce před svou smrtí, byl designován jako první předseda znormalizovaného Svazu československých spisovatelů. „Myslím si, že dostatečně Kainarovo dílo neznáme nebo alespoň ho v povědomí nemáme tak, jak bychom ho měli mít,“ říká Petr Šrámek z katedry české literatury Technické univerzity v Liberci.

Dodneška nám podle Šrámka chybějí sebrané spisy, vydání, které by v sobě obsahovalo jak poezii, tak divadelní hry i Kainarovu publicistiku. „Třeba bychom zjistili, že některé základní momenty mohutnosti jeho tvorby procházejí celou jeho tvorbou, kupříkladu jeho humor, ironie. Tohle jsme Kainarovi stále dlužni, dokonce nám chybí i relevantní monografie,“ dodává.