Erasure nechali nahlédnout v Tomorrow's World

Praha – Po mnoha letech se do Prahy vrátilo britské synthpopové duo Erasure. V pražské Incheba Areně představil multiinstrumentalista a spoluzakladatel Depeche Mode Vince Clarke se zpěvákem Andym Bellem komponovaný program sestávající především z největších hitů a několika ochutnávek z poslední desky Tomorrow's World. V roli předkapely se představila tuzemská popová skupina Datwerk.

Zpěvák Andy Bell a hudebník Vince Clark v České republice vystoupili již čtyřikrát, naposledy v roce 1997. Poprvé v Praze zahráli ještě v bývalém Československu v roce 1988. „Pamatuju si, že když otevřeli vchod, tak jsme viděli moře lidí s kazeťáky, na které si tehdy nahrávali naše písně přímo na koncertě, protože se tady ta alba nedala sehnat,“ popisuje Vince Clark.

„Já si myslím, že je tady hluboké zázemí, který vyvěrá z depecháckého klanu, i já jsem býval a jsem depechákem, takže vím, že ten fanklub tady funguje… Nová deska mi přijde jako výborný comeback, navazuje na to nejlepší, co Erasure během své tvorby udělali,“ myslí si organizátor pražského koncertu Pavel Kloupar. Někteří kritici ale tvrdí, že se Erasure zastavili v čase, a poslední deska tak potěší jen jejich věrné fandy.

„Do naší muziky promítám spíš svůj soukromý život, emoce, nové vztahy a podobné věci, ale samozřejmě se tam objevuje i tematika kolem gay a trasngender scény, jejíž jsem součástí a která se za ta léta, co hrajeme, hodně změnila. Mladí lidé jsou dnes otevřenější a tolerantnější,“ tvrdí zpěvák Andy Bell.

Kapela vznikla v roce 1985. Za svou kariéru vydali Erasure přes dvacet alb a čtyři desítky singlů. Prodali přes 25 milionů nosičů. Pražský koncert byl součástí turné britské dvojice, které začalo 31. srpna na Floridě. Zahrnuje celkem 27 koncertů v USA a jeden v Kanadě, v říjnu se přesunulo na starý kontinent a kromě Prahy a Bratislavy Erasure zavítají také do Británie, Dánska, Německa, Belgie a dalších zemí.