Alternativa zazní zpěvem i nespoutanými experimenty

Praha - Přehlídka alternativní hudby, kterou již podevatenácté pořádá ve dnech 19. až 26. listopadu na několika místech Unijazz, nabídne tentokráte velice pestrou paletu umělců. Od hlasové kouzelnice, Američanky Laurie Amat přes americké Akron Family, kteří již u nás hráli a vyprodali žižkovskou Akropolis, rytmicky založené duo FM Einheit + Irmler, klezmerové Kruzenshtern i Parohod až třeba k dekadencí a newyorskými Swans ovlivněnými berlínským Les Hommes Sauvages.

Osm dní trvající svátek hudby by si neměli nechat ujít všichni, kteří mají rádi hudbu, jež možná zrovna nehladí po srsti, rozhodně však vybízí k přemýšlení a otázkám. Alternativa přitom v minulých ročnících nabídla taková esa světové scény jako amerického saxofonistu Johna Zorna, slovinské Laibach či francouzské Art Zoyd, je tedy nač navazovat.

Celá Alternativa začne v sobotu 19. a v neděli 20. listopadu v čítárně Unijazzu workshopem Listen to the Silence americké zpěvačky a performerky Laurie Amat, který se bude věnovat použití hlasu, integraci hlasu a těla a umění naslouchání při sólové i skupinové improvizaci. Ostatně, za všechno mluví již jeho název – naslouchejte tichu… Laurie Amat rozezvučí svým úžasným hlasem také Jindřišskou pasáž, a to 22. listopadu.

Akron Family
Akron Family

Od středy 23. listopadu se Alternativa přesune do nového klubu HooDoo (Korunní 106), kde vystoupí američtí Akron Family, kombinující do nedefinovatelné a vzrušující podoby elektroniku, improvizované pasáže i vlivy folku a rocku. Akron Family představí svoji jarní novinku S/T II: The Cosmic Birth and Journey of Shinju TNT. Název je tajemný stejně jako tvorba skupiny, ani na dnešní tolik otevřené hudební scéně nenajdete mnoho kapel, které svou hudbou doslova bortí veškeré hranice.

Týž večer můžete shlédnout Hitman's Heel, partnerský projekt americké malířky, hudebnice a performerky Danielle de Picciotto a Alexandera Hackeho, známého divouse z Einstürzende Neubauten – mordýřské balady, dekadentní šansony i rockové vypalovačky. Vystoupí i němečtí Les Hommes Sauvages se svými atmosférickými skladbami zpívanými hned ve třech jazycích. Les Hommes Sauvages snadno připomenou dekadentní a temnou náladu Berlína osmdesátých let, ovšem jejich zvuk není nikterak dobově popisný. Poučení minulostí nezapírají, ale svou energií, šarmem a naléhavostí stojí pevně ve třetím tisíciletí. Kapelu pro pražské vystoupení posílí i jeden z nejelegantnějších bubeníků současnosti Thomas Wydler (Nick Cave & The Bad Seeds). Skupina tak přijede v nejsilnější sestavě.

 • Hitman's Heel
  Hitman's Heel zdroj: Festival Alternativa
 • Stephen McBean
  Stephen McBean zdroj: Festival Alternativa

Středeční, pěkně nabitý program uzavřou kanadsko-američtí Pink Mountaintops, vedlejší projekt Stephena McBeana, vedoucího mnohem slavnějších Black Mountain. Zvuk a atmosféra může připomenout The Beach Boys, Monkees, ale třeba i Lee Hazlewooda. V současné době chystají Pink Mountaintops další album, ale podle pouze tříčlenné koncertní sestavy to vypadá, že půjde o daleko úspornější a snad i přísnější formu.

Čtvrtek 24. listopadu bude patřit oslavě pětiletého trvání vydavatelství Polí5, zaměřujícího se na domácí hledačskou scénu – vystoupí proto kapely jako B4, oslavovaní za své poslední album kritikou a kombinující psychedelii, noise, jazz a rock se zvláštním zřetelem na specifický zvuk bývalého východního bloku. Dále se představí Birds Build Nests Underground, domácí představitelé experimentálního turntablismu a manipulované hudby, kteří svou produkci označují za „hudbu pod hudbou“.

Zátory
Zátory

DoMa Ensemble, tvořený Dorotou Bárovou a Marcelem Bártou, nabídne jedinečné spojení hlasu, violoncella a saxofonů a zároveň dvou muzikantských osobností s velkou zkušeností na poli vážné, experimentální, jazzové a improvizované hudby. Po klidné až meditativní hudbě DoMa Ensemble vystoupí Jindra Holubec, svérázný, ale technicky zdatný písničkář na pomezí folku, funku a brněnské alternativy, a Kora Et Le Mechanix, duo ambientní a experimentální elektronické hudby, dále Květoslav Dolejší, kultovní postava, totální solitér, hrající prapodivný mix indie kytarovek typu Pixies, poťouchlé elektroniky a metalu.

Kapela Postižená oblast vychází z ducha tradičního českého undergroundu, do kterého se prolíná temnější alternativní rock s prvky minimalismu, elektronických zvuků, efektovaných smyček a prapodivných šumů. Následující Skrytý půvab byrokracie se pohybuje na okraji všeho – hudby, poezie, snesitelnosti, nenávisti a nadšení. Uklidňují i znepokojují. Večer Polí5 zakončí Zátory, dnes již neexistující kapela sidemanů, která byla jednorázově obnovena speciálně pro tuto akci u příležitosti vydání jejich archivních studiových nahrávek u Polí5.

FM Einheit
FM Einheit

Páteční večer bude patřit historickému setkání dvou legend německé alternativní scény, dvou oddaných stoupenců zvukového experimentu: FM Einheita (Einstürzende Neubauten) a Joachima Irmlera (Faust). Pamětníci jistě ocení, že se pro tento večer dají opět dohromady představitelé českého industriálu, skupina Veselí Filištínové, která se jednorázově obnoví díky nabídce na vydání archivních nahrávek. Připravované 3CD s názvem ŠITHAUZ (1985–1992) vydává Guerilla Records. Budeme také svědky prvního setkání dvou svérázných veteránů hudebního experimentu.

Komorní zážitek slibuje německé uskupení The Magic I.D. , jejichž písně oscilují mezi experimentem a popem. Jedinečné propojení dvou klarinetů, dvou charakteristických hlasů, kytary a počítače dokresluje okouzlující písňový repertoár. Židovské melodie, hardcore skřípání zubů, progresivní rock a free jazz v podání izraelské skupiny Kruzenshtern i Parohod vás pohltí a nejspíš taky od první minuty roztančí. V jejich hudbě uslyšíme jak hloubku a serióznost, tak nedbalost i hravost.

Kruzenshtern i Parohod
Kruzenshtern i Parohod

Pro sobotní večer připravili Mikoláš Chadima a jeho MCH Band unikátní projekt – v jeho zhudebnění básní básníka Jürgena Fuchse, zavražděného východoněmeckou Stasi, vystoupí legenda alternativní hudby, německá zpěvačka Dagmar Krause, kterou známe ze slavných Art Bears (vystoupila s nimi na legendárních Pražských jazzových dnech v roce 1979). Dagmar Krause je přitom kritikou jednohlasně považována za jednu z nejvýznamnějších a nejuniverzálnějších zpěvaček své doby. Americko-němečtí Die Schrauber, kteří vystoupí v duu, jsou kritiky ceněni jako „břitcí a nesmlouvaví improvizátoři“. Na své bizarní a pozoruhodně ovládané nástroje vytvářejí širokou škálu hutných noisových textur, šumů, bzukotů, výkřiků a spousty dalších specifických zvuků. Tohle vystoupení bude nejen pastvou pro uši, ale i pro oči.

Laurie Amat potřetí v rámci Alternativy 2011, tentokrát jako zpěvačka, vystoupí ve společném projektu s českým experimentátorem Mirkem Vodrážkou. Ujít byste si také rozhodně neměli nechat ani neopakovatelný sound americko-švédského tria Trapist, jehož členové, ovlivněni nejrůznějšími žánry, od rocku až po improvizovanou minimalistickou hudbu, od psychedelického folku až po noise, kombinují elektronické nástroje s akustickými stejně jako improvizace s předpřipravenými hudebními strukturami.

 • Festival Alternativa 2011
  Festival Alternativa 2011 zdroj: Festival Alternativa
 • Festival Alternativa 2011
  Festival Alternativa 2011 zdroj: Festival Alternativa

Jak je vidět, Alternativa ani tentokráte nezůstává nic dlužna své pověsti i dlouholeté tradici, další podrobnosti lze najít na stránkách festivalu.