Ryba i Mrazík v předvánočním Brně

Brno - Na prosincové večery připravila většina souborů brněnských divadel vánoční představení. V Městském i Národním divadle Brno začnou připomínat Vánoce už koncem listopadu. Dospělí i děti si vyberou z různých provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby nebo lidových vánočních her. Na repertoár se vrací divadelní zpracování filmu Mrazík, který po léta tvoří televizní kulisu českých Vánoc. Na většinu vánočních inscenací jsou ještě volné lístky.

Zdroj: Divadlo Polárka Autor: Michaela Wecker

Operní, činoherní a baletní soubor Národního divadla Brno spojily podobně jako v minulých letech síly při společném scénickém provedení Rybovy vánoční mše. Představení v Mahenově divadle má letos premiéru 26. listopadu, kdy se také krátce po 17:00 rozsvítí vánoční strom Národního divadla. „Poté mše zazní každou adventní neděli, vždy od 16:00,“ uvedla mluvčí divadla Šárka Motalová.

Městské divadlo Brno vrátilo na repertoár inscenaci Betlém, v níž se volně inspiruje lidovými vánočními hrami, ale kromě folklorních fragmentů zaznívají texty Franze Werfela či Ladislava Fukse za doprovodu hudecké muziky a klezmerové kapely. Betlém divadelníci letos uvedou jen třikrát koncem listopadu. Prosinec v Městském divadle náleží hlavně pohádkovému muzikálu Mary Poppins.

Těsně před vánočními svátky uvedou i v Městském divadle Rybovu mši. Balet, orchestr, sólisté a pěvecký sbor ji společně provedou 20. a 21. prosince ve čtyřech představeních. Na jevišti bude téměř stovka účinkujících. Tradiční vánoční koncerty sourozenců Hany a Petra Ulrychových zazní 22. a 23. prosince.

J. J. Ryba / Česká mše vánoční (ND Brno)
J. J. Ryba / Česká mše vánoční (ND Brno)

HaDivadlo podobně jako v minulých letech nasadilo na repertoár „vánoční vitráž“ nazvanou Psaní Ježíškovi s Pavlem Liškou v hlavní roli. Divadelníci slibují dojemný příběh o vánočních zázracích a dětské radosti. Na 23. a 24. prosince připravuje HaDivadlo také neokázalé provedení České mše vánoční v pasáži Alfa před sídlem divadla.

Loutkové divadlo Radost tradičně zve malé i velké diváky na inscenaci Husovické Betlém. Je inspirována lidovými hrami, které se ještě počátkem 20. století hrávaly také v okrajových čtvrtích Brna - třeba právě v Husovicích. Zimní pohádku Mrazík má na repertoáru Divadlo Polárka. Ruský film v Česku zdomácněl a jeho divadelní provedení má u diváků velký ohlas. Pohádka o udatném, ale také samolibém Ivanovi a skromné Nastěnce je v prosinci na programu čtyřikrát, vždy v dopoledních hodinách.