Ozzy a Black Sabbath spolu v Praze

Praha - Britská skupina Black Sabbath s Ozzym Osbournem vystoupí 6. června příštího roku v pražské O2 areně. V rámci světového turné představí nové studiové album natočené v původní sestavě, kterou vedle kontroverzního Osbourna tvoří kytarista Tony Iommi, baskytarista Terry „Geezer“ Butler a bubeník Bill Ward.

Black Sabbath se ve své nejslavnější sestavě s Osbournem představili před šesti lety v hale v pražských Holešovicích. V neúplném složení v Česku koncertovali již několikrát, poprvé to bylo v polovině 90. let v Ostravě a později dvakrát v Praze. Společně s Osbournem se českému publiku představili v roce 1998; tehdy však ze zdravotních důvodů chyběl bubeník Bill Ward.

Vstupenky v cenách od 1190 do 1750 korun budou v prodeji od 1. prosince ve sběrnách společnosti Sazka.

Kapela vznikla na sklonku 60. let v Birminghamu a dala si „hororové“ jméno Black Sabbath. Skupina okořenila tehdejší hard rock mystikou a černou magií a do hudby zamíchala temné údery zvonu, svištění větru, bičující lijáky a změti záhrobních hlasů.

Osbournův hlas zaujal zvláštní barvou, drásavostí a naříkavostí. Debutové stejnojmenné album Black Sabbath, vydané stylově 13. února 1970, zaznamenalo ohromný úspěch. A druhé, Paranoid, s hity War Pigs či Iron Man katapultovalo soubor do první ligy britského rocku. Po albu Never Say Die z roku 1978 Osbourne na delší dobu kapelu opustil, jako sólista několikrát vystoupil i v České republice. V Black Sabbath se zatím vystřídalo několik zpěváků, například Ronnie James Dio nebo Ian Gillan.