FamuFest nic netíží

Praha – Beztíže je přídomek letošního ročníku FamuFestu, přehlídky počinů studentů pražské FAMU, který se odpoutal od soutěže. Od 25. do 27. listopadu zve na průlet filmovou tvorbou mladé generace na Nové scéně Národního divadla, proměněnou na tři dny ve vesmírnou loď.

Na palubě se budou při diskusích setkávat studenti, filmaři, odborníci i diváci. O snímcích se bude mluvit, budou se rozebírat a hodnotit, ale žádný z nich nebude letos vyhlášen jako vítězný, FamuFest 2011 je totiž nesoutěžní.

„Jsme přesvědčeni, že princip soutěže není jedinou hybnou silou, která filmový materiál pohání vesmírem. Naše loď letí na beztíži – to je stav, kdy člověka opouští tíže stereotypů, stav, kdy se loď sama pohání pouhou svou radostí z letu,“ vysvětlil kreativní ředitel festivalu Robin Kvapil.

Místo porotců studentské počiny zhodnotí tzv. arbitři, jejichž úlohou je reflektovat zhlédnuté filmy, zaujmout k nim postoj a konfrontovat ho s přítomnými tvůrci. To vše bude probíhat po promítání za aktivní účasti diváků.

K arbitrům bude patřit například režisér Robert Sedláček, výtvarník a hudebník Jaroslav Švejdík alias Jaromír 99, spisovatel Šimon Šafránek, hudebník Jan P. Muchow, skladatel a výtvarník Vladimír Franz nebo herečka Petra Špalková. Jedním z arbitrů je i filmový publicista Michal Šobr, jehož recenze mohou pravidelně číst návštěvníci internetového portálu ČT24.

K častým tématům „fámáckých“ snímků letošního ročníku festivalu patří politika. Například film Paroubové se zaměřil na mediální obarz bývalého premiéra. Námětem studentských počinů se stala i problematika šumavského kůrovce nebo demonstrace proti pochodu neonacistů v Brně.

Diváci FamuFestu 2011 budou moci zhlédnout celkem 101 filmů. Je možné, že mezi nimi bude nějaký, který naváže na úspěchy FAMU v letošním roce. K největším bezesporu patřila nominace snímku Graffitiger Libora Pixy na studentského Oscara a Český lev, který režisér za tento film získal, a také uvedení Cagey Tigers jeho kolegy Aramisovy na festivalu v Cannes.