Goebbels to má Černé na bílém

Praha – Netradiční projekt orchestru BERG a režijního tandemu Skutr se po dvou letech krátce vrátí na pražskou scénu. Hudební performance známého německého skladatele a divadelního režiséra Heinera Goebbelse Černé na bílém bude uveden hned třikrát, a to dnes a po oba víkendové dny v kině ART Minus Veletržního paláce Národní galerie. Orchestr povede dirigent Peter Vrábel.

Heiner Goebbels, jenž se v posledních skladbách stále častěji věnuje fúzi soudobé vážné hudby a divadla, patří k nejuznávanějším skladatelům současnosti. Ve stylově rozmanité skladbě, vytvořené v režijním tandemu Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, se snaží postihnout moment vzniku uměleckého díla a roli autora. Ten se v tomto procesu ztrácí do pozadí.

Skladba vznikla jako pocta německému spisovateli Heineru Müllerovi. Hudba se mísí s texty Edgara Allana Poea nebo T. S. Eliota a publikum uslyší i Müllerův hlas. „Tady nejsou herci, jen muzikanti. Goebbels se snažil tímto dílem vizualizovat hudbu. Tento tvar je skutečně světový unikát. Jsme po Goebbelsovi první na světě, komu se to podařilo nastudova, a jsme na to pyšní,“ říkají režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský.

Jemné hudební dialogy se střídají s vášnivými a divokými výstupy

Hudebníci v případě Geobbelsových děl musí zastat kromě instrumentálních také herecké, pěvecké nebo pohybové úkoly. Strhující hudební pasáže střídají sóla na exotické nástroje, jako jsou japonské koto nebo nezvyklý cimbál i elektronické samply. Hrají mimo jiné také kuželky s dusítky, kostky na krytu cembala, házejí balony na kus plechu, hrají badminton s ozvučenými raketami, mluví, recitují, zpívají a tančí.

Pro mnohé se jistě stane nezapomenutelným zážitkem duo pro pikolu a čajovou konvici pískající v C dur. To vše se bude dít na minimalistické scéně z kartonových krabic výtvarníka Jana Polívky. „Náročné je to v tom, že muzikanti se zároveň pohybují, hrají hodně věcí zpaměti,“ podotýká dirigent Peter Vrábel. Představení Černé na bílém se uskuteční 25., 26. a 27. listopadu v kině ART Minus Veletržního paláce Národní galerie.