Den jako stvořený pro dětskou knihu

Praha - Sto knihoven se 26. listopadu připojí ke Dni pro dětskou knihu. Cílem organizátorů je propagovat čtení u dětí a pomoct rodičům s výběrem vhodných dětských knížek. Na návštěvníky čekají výtvarné dílny, předvánoční prodeje knih, soutěže a autorská čtení spisovatelů.

Akci pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR již pátým rokem. „Věřím, že stejně jako Noc s Andersenem je pro mnoho knihoven i Den pro dětskou knihu součástí oslav dětského čtenářství. Stále se diskutuje o tom, že děti nečtou. Ale jak se mluví o dětech, které čtou?“ komentuje čtenářský den pro nejmenší Eva Kubšová z děčínské knihovny, která stála u zrodu akce v roce 2006. Zároveň dodala, že na nejmenší čtenáře v Děčíně letos čeká program ve stylu slavných detektivních příběhů.

Speciální akce na 26. listopadu si připravila například také Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, kde chystají loutkové představení Velký Fuk v podání Divadla Kufr nebo Andělskou výtvarnou dílnu. Sobotu před první adventní nedělí dětským čtenářům zpříjemní i Městská knihovna Soběslav, olomoucká veřejná knihovna se svými kostýmovanými knihovnicemi, knihovna v Litoměřicích či Městská knihovna Náchod, kde budou moci zájemci strávit den se spisovatelem Milošem Kratochvílem, autorem dětských knih Jejda a Helemes či Jak chtěl být Honza peciválem.

Malý čtenář
Malý čtenář

Výstavu loutek a čtení z knih spisovatelky a ilustrátorky Vítězslavy Klimtové pak bude hostit knihovna ve středočeském Benešově, naučný program chystá Ústřední knihovna pro děti a mládež v Plzni. Návštěvníci se zde budou moci seznámit s netradičními formami knih - voděodolnými, pro nevidomé a slabozraké nebo prostorovými knihami.

Přehled akcí podle kraje najdou zájemci na stránkách Dne pro dětskou knihu.