Tichá dohoda se k čtvrtstoletí nehlásí v tichosti

Praha - Kapela Tichá dohoda, která se na hudební scénu vrátila po osmileté odmlce srpnovým vystoupením na Open Air Music Festivalu Trutnov, oslaví čtvrtstoletí od svého vzniku 8. prosince v pražském Kulturním centru Vltavská. Kromě ústřední dvojice skupiny, kytaristy Dana Šustra s zpěvačky Blanky Šrůmové, a jejich současných spoluhráčů se na scéně vystřídá i většina muzikantů, kteří kapelou v její historii prošli.

„Oslava by měla být retrospektivou všech cédéček a desek, které Tichá dohoda natočila,“ prozradil Šustr. Návštěvníci uslyší nejen její největší hity, jako Má duše se vznáší, Kotva a kříž, Marioneta či Tulák po hvězdách, ale i méně známé skladby. „Zazní tam i věci, které lidi dlouho neslyšeli, které zmizely z repertoáru, protože byly nahrazovány aktuálními písničkami,“ upozornil Šustr.

Kapelník Tiché dohody by chtěl na pódiu přivítat pokud možno všechny bývalé kolegy, kteří se v kapele vystřídali. „Bude to svým způsobem 'superkoncert', protože ti hosté jsou z dneska slavných kapel,“ vysvětlil.

Z bývalých členů si s kapelou vystoupí například bubeníci David Uher a Pavel Attel či baskytarista Pavel Krtouš, který stejně jako další „exdohoda“, bubeník Jaroslav Kvasnička, hraje v kapele Phila Shöenfelta. Britský rockový písničkář bude hostem večera spolu s kytaristou Michalem Pavlíčkem. Skupina v KC Vltavská také představí svůj nový videoklip ke starší písni Reklamní anděl.

Dějiště koncertu kapela zvolila symbolicky - počátkem 90. let se zde nacházel klub Belmondo, kde Tichá dohoda často vystupovala. Pražskému publiku se skupina představí po dlouhých deseti letech, naposledy v metropoli hrála v roce 2001 v Lucerna Music Baru. V srpnu ji již měli možnost vidět návštěvníci open air festivalu v Trutnově.

Tichou dohodu Šustr založil v roce 1986, kapela získala název podle slavného románu filmového režiséra a spisovatele Elii Kazana. O tři roky později se k ní připojila zpěvačka Šrůmová; spolu se Šustrem potom rozhodovali o jejím směřování. V poslední sestavě, v níž se nyní vrátil na scénu, dále hrají baskytarista Michal „Sherry“ Šerák a bubeník Vendy Šváb. Oba muzikanti působí i v dalším Šustrově projektu 2Wings.

Obnovená Tichá dohoda
Zdroj: Festival Trutnov
Autor: Karel Šuster

Debutové album Chci přežít Tiché dohodě vyšlo v roce 1990, následovaly desky Underpop, akustická UnplugGag, album „untitled“ a záznam koncertu kapely s Philem Shöenfeltem. Po albech La Décadance a Válcovna vkusu s.r.o. vyšel na sklonku 90. let výběr Největší hity a kapela zvolna utlumila činnost.