Andy Warhol (a jeho vztahy) skrz naskrz

Praha - Život a původ jednoho z nejslavnějších výtvarných umělců 2. poloviny 20. století Andyho Warhola mapuje nová kniha Rudo Prekopa a Michala Cihláře. Dvojice tuzemských autorů na rozsáhlém titulu pracovala neuvěřitelných dvaadvacet let. Během té doby vyzpovídali desítky lidí včetně Warholových nejbližších příbuzných a prostudovali bezpočet obrazových i textových archiválií. Jeden z prvních výtisků knihy Andy Warhol a Československo obdržel i výtvarníkův synovec a bratr Paul.

Fenomén Andy Warhol byl ve světě v uplynulém čtvrtstoletí precizně zpracován ze všech možných úhlů a ve všech oblastech, do nichž tento umělec zasáhl. Jediným kamínkem této obří mozaiky, který do komplexnosti obrazu celá dlouhá léta chyběl, je nová kniha Andy Warhol a Československo, stojí v anotaci. Kniha není jen Warholovým životopisem ani monografií mapující jeho tvorbu. Autoři se zaměřili na to, jaký byl Warhol člověk, jaký byl jeho vztah k Československu a jaký vztah měla tato země k němu.

„O Warholovi vychází tuny knih ročně. Ta naše je ale jakousi encyklopedickou mozaikou. Kromě nového pohledu na Warhola má kniha ambici podat i jakési svědectví o kultuře z konce 20. století v Severní Americe a ve střední Evropě,“ vysvětlil Prekop s tím, že od Warholova synovce a bratra, které autoři knihou obdarovali, dostal zprávu, že se jim publikace líbí nejvíc ze všech knih, které o jejich příbuzném kdy vyšly. Její vydání předznamenala stejnojmenná výstava, která proběhla v Praze na začátku letošního roku.

Knihu o umělci, který na otázku novinářů, odkud pochází, často odpovídal „odnikud“, kromě Cihlářových a Prekopových textů doplňuje i více než 1 200 fotografií z rodinného alba Warholových. Řada z nich dosud nebyla nikde publikována. „Nezajímala nás jeho malba jako taková, ale to, co stojí za ní. Jeho privátní stránka života, o které se toho moc neví. Zjistili jsme například, že posledních pět let svého života vždy o Vánocích udělal obrovský nákup jídla a rozdával jej sám v kostele chudým a bezdomovcům,“ prozradil Prekop. Publikace, kterou vydává nakladatelství Arbor vitae, se do konce roku dočká ještě své anglické, mírně zredukované verze.

0Andy Warhol (1928-1987) patří k předním americkým i světovým umělcům minulého století. Jeho rodiče pocházeli ze severovýchodního Slovenska, kde v roce 1991 otevřeli jeho muzeum. Otec takzvaného pop-artu se ve své tvorbě inspiroval především atributy konzumní společnosti. Mezi jeho nejslavnější díla tak patří právě obrazy Coca-Coly, Campbellových polévkových konzerv či dolarových bankovek a zářivě barevné portréty celebrit. Jeho díla se v současné době prodávají za desítky milionů dolarů. Excentrický umělec, jehož poznávacím znamením byl černý rolák a stříbrná paruka, zemřel po banální operaci žlučníku 22. února 1987.