Poslední sbohem Jiřímu Bažantovi

Praha – Na poslední cestu vyprovodili dnes přátelé a příbuzní hudebního skladatele, klavíristu a pedagoga Jiřího Bažanta. Autor hudby z muzikálů Starci na chmelu, Dáma na kolejích nebo Pan Tau zemřel 26. listopadu.

Bažant byl dlouholetým členem divadla Semafor. „Velmi jsem ho obdivoval v tom známém klipu, kde doprovází na klavír Jiřího Šlitra, který se zpožďuje o jeden takt,“ uvedl příklad ze semaforské tvorby Bažantův přítel, herec Otakar Brousek.

Bažant často spolupracoval s Jiřím Maláskem a Vlastimilem Hálou. Skladatelské trio je podepsáno například pod úspěšným filmovým muzikálem Starci na chmelu z roku 1964. „Starci na chmelu jsou a budou nesmrtelní,“ domnívá se Petr Malásek, syn Jiřího Maláska.

„Melodie mi vždycky imponovala ze všeho nejvíc. Tu jsem v muzice hledal a snažil se ji vytvořit,“ prozradil o své tvorbě Bažant v pořadu Kam zmizel ten starý song. Semilský rodák přitom o hudební kariéře původně neuvažoval. Po válce vystudoval ekonomii, ke klavíru usedl spíše náhodně – nechtěl totiž vstoupit do komunistické strany.

Bažantovy melodie provázejí čtyřicítku divadelních her, dvacítku filmů a na sto čtyřicet televizních inscenací a seriálů. Jeho hudba zněla třeba ve snímcích Dáma na kolejích nebo Tažní ptáci, v seriálech Tři chlapi v chalupě, Pan Tau a Dobrá voda. Skládal také taneční a populární písničky.