Archu provoní Šafrán

Praha - V pražském Divadle Archa dnes zahrají legendy českého písničkářství. Vlasta Třešňák, Vladimír Merta, Dáša Voňková, Jaroslav Hutka, Zuzana Homolová a Petr Lutka tak obnoví na jeden večer neoficiální sdružení Šafrán u příležitosti souhrnného vydání dobových nahrávek tohoto vydavatelství. Legendární album vychází vůbec poprvé po pětatřiceti letech a v původní podobě. První vydání v desítkách tisíc kusů totiž putovalo do stoupy.

„Koncert je jedinečnou příležitostí pro všechny, kdo se chtějí vrátit k momentům, v nichž se formovaly jejich životní hodnoty: atmosféře konfrontačních koncertů, ilegálních nahrávek, pašovaných alb, opisovaných samizdatů, hledání osobní svobody, písní jako živé a účinné sebereflexe,“ podotkl za pořadatele Pavel Klusák.

Na výjimečném společném vystoupení se sejdou písničkáři, kteří zásadně ovlivnili několik generací publika, a to i přes dlouholetý boj s cenzurou a minimální možnost vydávat oficiální nahrávky. Během večera se představí klíčová trojice Šafránu - klasikové písňové poezie Jaroslav Hutka, Vladimír Merta a Vlastimil Třešňák. Dále zahraje jedinečná kytaristka Dagmar Voňková a zpěvák s citem pro nonsensovou poezii i spiritualitu Petr Lutka. Vystoupí i slovenská členka Šafránu, interpretka lidových balad Zuzana Homolová.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Koncert je uspořádán ve spolupráci s vydavatelstvím Galén, které v těchto dnech vydává dvojalbový komplet s názvem Šafrán. Nahrávky 1968-1976, který tvoří všechny dochované studiové nahrávky včetně dosud nezveřejněných. Dále vychází titul Jaroslava Hutky Tak jako květ tvořený nahrávkami pro rádio Svobodná Evropa z roku 1986 a koncertní dvojalbum Včerejší vydání dvojice Vladimír Merta a Jan Hrubý. Poslední z nahrávek jsou „konopné pohádky“ Vlastimila Třešňáka nazvané The vole - Hraboš hrdina.

Šafrán bylo neoficiální sdružení folkových písničkářů. Vzniklo v roce 1972, pozvolna přestalo existovat okolo roku 1978, Jaroslav Hutka, Vladimír Veit, Vlastimil Třešňák a Jiří Pallas byli v souvislosti s Chartou 77 donuceni emigrovat. Jediným „oficiálně“ přijatým členem byl Karel Kryl, kterého do Šafránu přijali Hutka a Pallas. Koncerty písničkářů organizoval Pallas, jenž po své emigraci založil ve Švédsku stejnojmenné vydavatelství, ve kterém vydával alba písničkářů, kterým tehdejší státní moc v Československu neumožňovala vydávat desky ani koncertovat.