V Brně je k vidění umění Jana a Sáry Saudkových

Brno - Více než sto fotografií a olejů Jana Saudka a Sáry Saudkové je od středy k vidění v Brně. Všeobecně známé i téměř zapomenuté fotografie nabízí netradičně prostory Palace Hlinky, a to až do konce příštího února.

Na výstavě jsou k vidění typické motivy ženy, ženského těla a dítěte ze Saudkových nejplodnějších osmdesátých let, pozdější kolorované fotografie i několik olejomaleb - to vše hostí brněnský Palace Hlinky. „Jsou tu fotografie, od kterých už momentálně nejsou ani negativy, takže o to jsou vzácnější,“ řekl Stanislav Šida, spoluautor výstavy. „Je to neobvyklé, protože jsou to trochu jiné prostory, není to nic moderního, je to kombinace historických sálů,“ poznamenala ředitelka Palace Hlinky Andrea Černá.

Unikátní příležitost na jednom místě porovnat díla Jana Saudka a jeho studentky a tehdejší partnerky Sáry Saudkové mají návštěvníci každý všední den. „Dalo by se říci, že ten rukopis je stejný, protože Sára se u pana Saudka učila. Nicméně vidíte, že u Sáry je tam lehkost, je tam mladost,“ podotkl Šida.

Výstava fotografií Saudkových
Zdroj: ČT24

Výstava potrvá až do konce února příštího roku, tato místnost ale dílům Jana Saudka zůstane jako stálá expozice.