Děti se střetly se zlem

Praha – Probíhající výstavu Luciferův efekt v galerii DOX doplnila akce, jejímž cílem bylo ukázat dětem, jak mají chápat zlo. Děti se tak v rámci workshopů společně se svými rodiči učili, jak se dá například vůbec hranice mezi dobrem a zlem poznat či jak se seznámit s tématy jako smrt nebo násilí. V rámci akce nazvané Střetnutí se zlem zasedli také odborníci z nejrůznějších oblastí, především dětští psychologové a pedagogové.

Do galerie DOX se na fenomén a symboly zla přišly podívat desítky dětí a rodičů. Někde se děti seznamovaly se smrtí, jinde je zase učili, jak se vyhnout strachu. Z konverzace na téma smrti by rodiče podle dětského psychologa Václava Mertina neměli dělat drama. „Samozřejmě že o tom nesmíme mluvit pořád, ale patří to k životu, takže není důvod, abychom z toho děti vyčleňovali,“ podotýká.

Program nabídl kreativní workshopy pro děti vedené současnými umělci a lektory centra DOX. Pro rodiče byla připravena komentovaná prohlídka výstavy, na niž navázala otevřená diskuze u kulatých stolů, kdy byl vytvořen neformální prostor pro sdílení zkušeností, jak mohou škola a rodina dětem komunikovat obtížná témata.

Jako hosté zasedli odborníci z nejrůznějších oblastí, například dětský psycholog a odborník na téma šikany Michal Kolář, pedagožka Marie Fulková, pedagožka a výtvarnice Leonora Kitzbergerová, psycholog Václav Mertin či spoluzakladatel obecně prospěšné společnosti Opona Martin Kotas. Nechyběl ani společný závěrečný program a prezentace dětských prací. 

Luciferův efekt, který na výstavě zpodobnili například umělci Hans Haacke nebo Jenny Holzerová, je vlajkovou lodí podzimní sezony holešovické galerie DOX. Výstava bude veřejnosti přístupná až do 2. ledna 2012.