Ze života hmyzu Romana Franty

Praha – Galerie 21. století, která sídlí v ulici Dukelských hrdinů na Praze 7, uspořádala výstavu výtvarníkovi Romanu Frantovi s názvem Jiná láska. Tématem jeho tvorby byly vždy vztahy a to buď vztahy mezilidské, nebo vztahy a souvislosti mezi věcmi. Na současné výstavě lze najít obojí.

„Doba je přinejmenším zvláštní. Lidé se k sobě nechovají moc hezky, převládá bezohlednost. A tak jsem se rozhodl malovat něco pozitivního a to, co nám chybí pro nedostatek času, setkávání, přátelství, láska a její nuance,“ říká k poslední expozici výtvarník.

Ke svému oblíbenému motivu brouka Franta říká: „Nechci, abych manýristicky ustrnul na tom, že používám jenom brouka, ale vždycky tam najdu nějakou mezeru, se kterou se dá pracovat.“

„S motivem brouků začal Roman Franta už při studiu na AVU, kde zpracovával tematiku rostlinných a živočišných struktur. Tehdy ho vlastně inspirovala náhodně rozsypaná a následně obarvená rýže k vypracování zatím nejrozsáhlejšího jeho cyklu s tématem broučích množin,“ upozornila v rozhovoru pro pořad Kulturama kurátorka výstavy Rea Michalová.

  • Roman Franta / Jiná láska
    Roman Franta / Jiná láska zdroj: ČT24
  • Roman Franta / Jiná láska
    Roman Franta / Jiná láska zdroj: ČT24

Roman Franta svůj soubor obrazů výstavy rozdělil do tří vizuálně odlišných celků. Problematiku vztahů vyjadřuje pomocí figurální dvojice umístěné na světlém pozadí, čímž dává prostor k uvažování nad námi samými.

V sérii pestrých obrazů se jakoby autor snaží barevnými skvrnami zachytit graf lidského života s jeho radostmi i starostmi. Lásku a přátelství vyjadřuje svými typickými broučími skrumážemi a strukturami, nyní ale s barevně odvážnějšími a optimisticky vyhlížejícími kompozicemi.

Roman Franta / Jiná láska
Roman Franta / Jiná láska

Model krásy zase znázorňuje pomocí siluet ženských aktů sestavených z malých broučích tělíček. Pro výstavu připravil i jeden „poloviční“ objekt navazující na malované ženské torzo.