Turnerovu cenu získal sochař Martin Boyce

Londýn - Letošní Turnerovu cenu za moderní umění získal sochař Martin Boyce, k jehož známým dílům patří umělé stromy nebo nakloněná popelnice. V galerii v Gatesheadu mu ji předal fotograf Mario Testino. S cenou je spojen šek na 25 000 liber (736 000 korun).

Prestižní i kontroverzní cena se uděluje britským umělcům do 50 let. Vybíráni jsou podle úspěchu výstavy, již uspořádali v uplynulém roce. Boyce na výstavě letošních kandidátů ceny využil tři velké sloupy galerie Baltic v Gatesheadu a na jejich vrcholech aranžoval umělé koruny stromů. Spolu s ním byly na cenu nominovány sochařka Karla Balcková a Hilary Lloydová, která se věnuje umělecké práci s videem.

Třiačtyřicetiletý Martin Boyce studoval na umělecké škole v Glasgowě, kde také působí. Ve své děkovné řeči ocenil dostupnost vzdělání, jehož se mu dostalo. „Kdybych chtěl jít studovat uměleckou školu nyní, nevím, jestli bych mohl. Umění je významná a hodnotná součást naší kultury. Je depresivní, jestliže se nyní z uměleckých škol stávají privilegovaná místa,“ řekl.

Nominace na Turnerovu cenu za rok 2010
Zdroj: BALTIC Centre for Contemporary Art

Výstava kandidátů Turnerovy ceny se v Gatesheadu otevřela v říjnu a stala se místním hitem. Přišlo na ni přes 100 000 lidí. Cena se uděluje už 27 let a zatím jen dvakrát se ceremonie konala mimo Londýn. Před letošním Gatesheadem to bylo v roce 2007 v Liverpoolu. Napříště se mají ceremoniály vracet do Londýna každý druhý rok a mezi tím budou ceny udělovány v různých britských městech. Roku 2013 to bude v Londonderry.

Turnerova cena

je pojmenovaná podle slavného malíře 19. století a uděluje se od roku 1984 britským umělcům do 50 let. Často vyvolává kontroverze. Má „podpořit veřejnou diskusi o nových trendech v britském umění“ a porota tak často vybírá spíše provokativní příklady současného umění. V minulosti cenu dostali například Tracey Eminová, Anish Kapoor, Antony Gormley, Damien Hirst či dvojice Gilbert and George. Loni byly poprvé oceněny zvukové instalace - v podání Susan Philipszové.