Radical Wrong: ať se mládí vydovádí

Praha – Už poněkolikáté se do pražského Divadla Archa vrátil vlámský soubor Ultima Vez. Jeho taneční projekt Radical Wrong je představením pro mladé o mladých. Umělecký šéf souboru, známý belgický choreograf Wim Vandekeybus, nechal tanečníkům při přípravě zcela volnou ruku.

Ultima Vez se českým divákům představil poprvé v roce 1995 právě v Arše projektem Mountains Made of Barking, od té doby zde hostoval ještě sedmkrát. Poslední projekt – Radical Wrong – je performancí, která nemá žádné limity. Vzpoura mladé generace přetavená do tance, nekontrolovatelného proudu slov a křiku. „Když křičíme, tak proto, že máme rádi ten zvuk, ne proto, že chceme divákům sdělit něco konkrétního, třeba o politice,“ upozornil tanečník Damien Chapelle.

Pro Vandekeybuse je rebelující povaha teenagerů mnohem víc než názor společnosti, která jim říká, jak to dělat a co si o tom myslet. Ačkoli je představení určeno zejména mladým divákům, Vandekeybus do představení zařadil i skladby Public Image Limited nebo Beastie Boys - legendárních kapel 80. let.

Radical Wrong označuje za antipředstavení. Choreograf, pro jehož tvorbu je typické radikální pohybové divadlo, nechal svému souboru svobodu projevu a vymezení vůči autoritám – tedy jemu samému – jak je typické pro vzpouru mládí. „Původně jsme režiséra měli, ale když jsme začali zkoušet, tak nás Wim Vandekeybus po třech týdnech opustil a nechal všechno jen na nás,“ vysvětlila tanečnice Melkorka Sigridur Magnusdottir. „Takže ani nevím, jestli můžeme mluvit o nějakém představení.“

Radical Wrong se na scéně Divadla Archa hraje ještě 6. a 7. prosince. Každé uvedení může něčím překvapit. „Vystoupení nejsou stejná, pořád se mění, záleží na publiku, které je taky pokaždé jiné, i na tom, zda chce někdo zrovna víc mluvit nebo víc tancovat,“ uvedl tanečník Julio Cesar Iglesias Ungo.