Architekti + industriál = velká láska

Praha – Nejpovedenější průmyslové stavby v Česku z posledních let představuje výstava Současný český industriál, která začíná v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Ve výběru figuruje například servis tahačů a autobusů v Rousínově u Brna nebo servisní centrum fotoaparátů v Přerově.

Kurátoři expozice vybírali nejlepší projekty z desítek výrobních či administrativních staveb po celém Česku. Do výstavních prostor se ale nakonec dostalo jen čtyřicet vybraných staveb, které jsou podle organizátorů „důstojnými nástupci prvorepublikové kvality a tradice“. Prezentované stavby jsou sice ryze funkční, jejich architekti a majitelé ale přesto nerezignovali na estetiku.

Současná česká industriální architektura je v dobré kondici

„Máme tady necelou čtyřicítku staveb na velice kvalitní úrovni, můžeme hovořit o úrovni Švýcarska a Rakouska. Současná česká industriální architektura je na tom, myslím, velice dobře, má dobrou kondici. Tato výstava je určitým apelem, prezentujeme tady soukromé investory, kteří šli do dialogu s předními českými architekty. Byli bychom rádi, kdyby veřejné stavby, které platí státní sektor, byly taky v takové dobré kondici,“ podotýká ředitel galerie a kurátor výstavy Dan Merta.

Video Rozhovor s Danem Mertou a Petrem Burianem
video

Rozhovor s Danem Mertou a Petrem Burianem

Podle architekta Petra Buriana ze studia DaM je vztah architektů k industriální architektuře víc než kladný. „To je taková velká láska, ten vztah se buduje už na školách architektury. V žádném případě to není synonymum něčeho pejorativního, naopak, slovo industriální představuje do určité míry vlastně pravdivost, utilitárnost, je to čistota a něco, k čemu se architekti rádi obrací,“ vysvětluje.

Výstavu doplňuje katalog, který čtenářům představí nejen samotné vybrané stavby, ale také historii průmyslové architektury v minulém a předminulém století. Současný český industriál bude v Galerii Jaroslava Fragnera k vidění až do 22. ledna.