Sherlock Holmes si zahrává se stíny

Los Angeles – V americkém Los Angeles měl premiéru druhý díl filmu o Sherlocku Holmesovi. Snímek s podtitulem Hra stínů v režii Guye Ritchieho vyvolává, stejně jako první díl, znovu kontroverzní emoce. U diváků ale první díl uspěl – jen ve Spojených státech vydělal skoro čtvrt miliardy dolarů.

Pokračování snímku o slavném detektivovi vyvolalo opět rozlišné reakce. Režisér Guy Ritchie, jenž je známý svým klipovým filmovým stylem, v sérii ukazuje odvrácenou stranu spokojené viktoriánské Anglie, plné špíny, krve a kolomazu. Podle některých diváků jde o pokračování svatokrádeže, druzí oponují, že jde pouze o odhalení skutečné tváře Sherlocka Holmese – podivína, outsidera a ve své podstatě akčního hrdiny.

Sherlock Holmes býval nejchytřejším mužem salónu…

… až dosud. Na scéně je ovšem nový kriminalistický mozek – profesor Moriarty (Jared Harris), který se intelektuálně Holmesovi nejen vyrovná, ale jeho cit pro špatnost spolu s naprosto chybějícím pocitem svědomí mu vlastně může pomoci slavného detektiva předstihnout. Když najdou rakouského korunního prince mrtvého, podle důkazů, jak je interpretuje inspektor Lestrade (Eddie Marsan), to vypadá na sebevraždu. Ale Sherlock Holmes usuzuje, že princ se stal obětí vraždy, která je navíc pouze kouskem větší a daleko zlověstnější záhady, kterou zkonstruoval profesor Moriarty.

Při výkonu služby spojené se zábavou Holmes najde stopu v podzemním pánském klubu, kde spolu se svým bratrem Mycroftem Holmesem (Stephen Fry) zapíjejí poslední noc svobody Dr. Watsona. Právě tady se Holmes seznámí se Sim (Noomi Rapaceová), cikánskou kartářkou, která vidí víc, než prozrazuje. Vyšetřování se stává ještě nebezpečnějším, když se Holmes, Watson a Sim dostávají na starý kontinent. Prohnaný Moriarty je pořád o krok napřed a spřádá sítě smrti a zkázy. Všechno je součástí většího plánu, který, pokud vyjde, změní celé dějiny. 

„Kdyby tady byl Conan Doyle, určitě by byl scenáristou. Ta jeho série je své podstatě Bondovka. Holmes byl predurčen k tomu, aby se stal mezinárodně úspěšnou filmovou sérií. Jsem rád, že u toho stojím právě já,“ podotkl exmanžel Madonny Richie. Představitelka jedné z hlavních rolí Noomi Rapaceová měla podle svých slov jen tři týdny na to, aby se připravila na roli. „Musela jsem se naučit házet noži, tancovat cikánské tance a umět říci něco v cikánských dialektech,“ doplnila. Do České republiky dorazí nový Holmes až po Novém roce.