Od psychedelické hudby k olympijským hrám

Londýn – Elektronická dvojice Underworld z Británie byla vybrána, aby zahájila slavnostní ceremoniál provázející letní olympijské hry v Londýně, které začnou 27. července. Uměleckým ředitelem zahajovacího ceremoniálu se stal oscarový režisér a producent Danny Boyle, který s Rickem Smithem a Karlem Hydem spolupracoval na dnes již kultovním snímku Trainspotting, jenž všechny proslavil. Hudba skupiny Underworld zněla i v dalších Boyleho snímcích.

„Chceme dát důraz na hudební stránku ceremoniálu, aby si lidé zapamatovali víc než jen vizuální show. Je to obrovská čest, že tohle můžeme dělat a bereme to velmi vážně. Rozhodně to není něco, co budeme mít možnost dělat znovu. Už jsme hráli na hodně místech. I na podobných tomuhle. Rozdíl je v míře zodpovědnosti, kterou cítíme. Jsou to přece jenom olympijské hry v naší zemi. Tohle jsme ještě nezažili,“ uvedl Karl Hyde.

„Jmenování Underworld do pozice interpreta, který zahájí ceremoniál, bylo posledním dílem skládačky předních britských kreativců, kteří chystají obřad,“ dodal Boyle. 

Underworld s Boylem poprvé spolupracovali v roce 1996. Od té doby je pravidelně zval k práci na svých filmech. Naposledy se sešli na přípravách divadelního představení Frankenstein. Jejich největším společným hitem ale zůstává patnáct let starý Born Slippy z Trainspottingu. 

Za pouhých sedm měsíců bude celý sportovní svět sledovat, co britská dvojice spolu s Boylem vymysleli. Na stadionu teď tráví většinu času, zatím hledají inspiraci. „Myslím, že máme velké štěstí. Naše země má bohaté hudební dědictví. Budeme se snažit toho využít,“ dodal Rick Smith.