Coldplay se podruhé chystají do Česka

Praha - Britská skupina Coldplay se na svém turné k letos vydané nové desce Mylo Xyloto zastaví i v Česku. Vystoupí 16. září příštího roku v Synot Tip Aréně v pražských Vršovicích. Stadionové turné zahájí několikanásobní držitelé ceny Grammy koncem května v britském Coventry.

„Tvorba Coldplay se pohybuje na hraně rocku a popu s alternativními i elektronickými vlivy, skladby jsou opatřeny introspektivními texty,“ charakterizoval hudbu kapely Petr Novák z pořádající agentury.

Před českým publikem vystoupí Coldplay již podruhé, poprvé zde hráli v roce 2008, také v hlavním městě. Kapela má v Česku početné posluchačské zázemí, při české premiéře je přivítala zaplněná hala. Také jejich nová deska se již od začátku listopadu drží v první dvacítce hitparády nejprodávanějších alb v ČR.

V čele Coldplay stojí zpěvák Chris Martin. Skupinu dále tvoří kytarista Jon Buckland, baskytarista Guy Berryman a bubeník Will Champion. Dohromady se dali v roce 1996. Hned prvního alba Parachutes (2000) prodali na pět milionů kopií, což kapele zajistilo širokou popularitu. Úspěch zaznamenali i v USA, kde získali cenu Grammy. Druhým albem A Rush of Blood to the Head (2002) potvrdili, že nejsou jen krátkodechou atrakcí. Deska X&Y z roku 2005 se pak stala nejžádanějším albem roku; o tři roky později následovalo album Viva la Vida or Death and All His Friends.