Plzeň chce vytvořit centrum architektury věnované Adolfu Loosovi

Plzeň – Západočeská galerie v Plzni společně s krajem usiluje o jeden z Loosových interiérů. Na jeho rekonstrukci chce získat 52 milionů korun. Kraj má v plánu zde do dvou let vytvořit Centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století, které by se mělo z velké části věnovat právě klasikovi moderní architektury Adolfu Loosovi.

Stěžejním objektem nového centra jsou Loosovy interiéry na Klatovské třídě. Právě zde by mělo vzniknout zázemí pro výzkum architektury. Kompletní rekonstrukcí projde unikátní trojpodlažní byt o velikosti 400 metrů čtverečných. „Jedná se pravděpodobně o poslední realizaci, kterou Adolf Loos vůbec navrhl,“ připomíná Karel Zoch z Magistrátu města Plzně.

Převedení domu na kraj bude bezúplatné

Stavba z roku 1935 je v současné době ve vlastnictví města. To se ale už s Plzeňským krajem předběžně dohodlo a dům bezúplatně převede. „Je to také naše odpovědnost jako vedení města vůči tak významnému kulturnímu dědictví, které máme na našem území,“ podotýká primátor Plzně Martin Baxa.

Centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století bude spravovat Západočeská galerie v Plzni. Ta chce peníze na rekonstrukci získat z norských fondů. „Centrum by mělo působit v rámci západních Čech,“ dodal Roman Musil ze Západočeské galerie v Plzni. Pokud se plzeňské galerii podaří získat peníze z norských fondů, Centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století tady vznikne do konce roku 2014.