Pražské jaro 2012 se představuje

Praha - Pražské jaro se příští rok uskuteční od 12. května do 3. června. Prodej vstupenek ze začátku provázely problémy, které zřejmě způsobilo přetížení rezervačního systému Colosseum. Přesto za prvních pět hodin prodeje na 67. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro utržili pořadatelé za vstupenky 2,25 milionu korun. Podle pořadatelů jsou počáteční problémy prodeje již vyřešeny. Lidé mohou lístky nakupovat nejen prostřednictvím festivalových webových stránek, ale i na více než 60 prodejních místech Pražského jara po celé republice.

Smetanova Má vlast po pětileté odmlce zazní opět s Českou filharmonií. Tradiční zahajovací koncert bude řídit dirigentská hvězda nastupující generace Vasilij Petrenko, pro kterého je nastudování Mé vlasti premiérou. „Velmi mě pobavil tím, když jsem mu říkal, že jsem ředitelem festivalu, který bude příští rok zahajovat, tak mi dokonce zazpíval kousek Smetanovy Vltavy, takže je vidět, že se na to velmi pilně připravuje,“ prozradil Roman Bělor. 

Program

Magnetem v programu jsou vídeňští filharmonici s Danielem Barenboimem. Nabízí i další vystoupení několika prestižních zahraničních orchestrů - londýnského Symfonického orchestru BBC s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem, Orchestru osvícenského věku s britským tenoristou Ianem Bostridgem a Varšavské filharmonie. V rámci pěveckých recitálů zazpívá také Magdalena Kožená, Edita Gruberová i Mark Padmore, klavírní recitál bude mít také Ivan Moravec. Po dvaceti letech se také do Národního divadla vrací koncertní provedení Beethovenova Fidelia. 

Nebude chybět ani tradiční součást Pražského jara, neobvyklá hudba na neobvyklém místě. Tentokrát se jeden z koncertů odehraje v dopravní hale Národního technického muzea. Pod křídly Blariota zazní v podání Agon orchestra jako pocta Johnu Cageovi. Hudebními nástroji bude 12 rozhlasových přijímačů. „Každý obsluhuje dva, z nichž jeden ladí podle skladatelových instrukcí v partituře stanice a druhý ovládá hlasitost,“ prozradil dramaturg Pražského jara Antonín Matzner. 

Zahajovací koncert se odehraje 12. května. Česká televize ho nabídne ze Smetanovy síně v přímém přenosu.

Pražské jaro
Pražské jaro

Problematický inovovaný on-line prodej vstupenek

S rezervačním systémem Colosseum spolupracují pořadatelé od letošního roku. V několika případech se při on-line platbě kartou uživatelům zobrazilo chybné potvrzení rezervace i mnohem vyšší částka k uhrazení. Rezervační oddělení společnosti Colosseum odpoledne rozeslalo zákazníkům Pražského jara omluvný e-mail, v němž uvedlo, že při objednávkách na webu mohlo dojít k chybnému zobrazení seznamu vstupenek. Zákazníky také ujistilo, že za vstupenky hrazené prostřednictvím platební karty jim byla z účtu odečtena správná částka.

  • Zahájení Pražského jara 2011
    Zahájení Pražského jara 2011 autor: Vít Šimánek, zdroj: ČTK
  • Zahájení Pražského jara 2011
    Zahájení Pražského jara 2011 autor: Vít Šimánek, zdroj: ČTK

Ceny lístků zůstávají v porovnání s loňským rokem stejné, přestože se od začátku příštího roku zvedne dolní sazba daně z přidané hodnoty ze současných deseti na 14 procent. Lidé mohou vstupenky zaplatit kartou on-line, bankovním převodem, nebo při převzetí.

Na webu v sekci "Vstupenky" uvidí na jednom místě informace o zakoupených nebo rezervovaných vstupenkách. Za nejlevnější zaplatí posluchači 100 až 500 korun, nejdražší vstupenky stojí 3 500 až 4 900 korun, konkrétně za koncert Vídeňské filharmonie.

Vyprodané jsou podle mluvčí festivalu Aleny Svobodové oba zahajovací koncerty České filharmonie i závěrečný koncert Pražských symfoniků. Přibližně poslední stovka lístků zbývá na vystoupení Vídeňské filharmonie, Petrohradské filharmonie a recitál mezzosopranistky Magdaleny Kožené. „Během první hodiny navštívilo web 11 000 lidí,“ uvedla Svobodová.