Britský rozhlas uvede světovou premiéru Brahmsovy skladby

Londýn – Britská rozhlasová stanice Radio 3 uvede světovou premiéru skladby Johannese Brahmse, kterou německý skladatel napsal jako dvacetiletý, tedy před 159 lety. Drobnou klavírní kompozici objevil před časem britský dirigent Christopher Hogwood, když se probíral rukopisy v knihovně v americkém Princetonu. Brahmsova skladba v podání pianisty Andrase Schiffa zazní 21. ledna, poprvé od chvíle, kdy byla napsána.

Čest uvést Brahmsovu premiéru bude mít moderátor Tom Service, který v rozhlase připravuje pořad o klasické hudbě s názvem Music Matters. „Nikdy jsem si nedokázal představit, že jako moderátor vypustím z úst slova: A teď si poslechněme světovou premiéru Brahmse,“ přiznal na svém blogu v deníku Guardian Service.

Dvouminutovou skladbu, která je pojmenována Albumblatt (List z alba), nahrál maďarský pianista Schiff. Podle Toma Service je to kompozice s „neodbytně nádhernou melodií“, která může znalcům Brahmse připadat povědomá. Stejná, jen v jiné tónině, se totiž objevuje v jeho slavném Triu Es dur pro lesní roh, housle a klavír. To napsal Brahms o 12 let později.

Skladbu napsanou na jediném listu papíru objevil dirigent a muzikolog Hogwood v knize, která patřila hudebnímu řediteli v německém Göttingenu. Do té se podepisovali skladatelé, kteří s ním přišli povečeřet, a Brahms nejspíše přinesl na setkání i drobnou skladbu, která poté navždy zmizela v soukromém archivu a nikdy se veřejně nehrála.

Brahms je často považován za posledního velkého skladatele klasické německé hudební tradice. Jeho tvůrčí doménou byla komorní a symfonická hudba. Z klavírní tvorby se ujaly především Uherské tance a Valčíky. Stěžejní význam mají jeho čtyři symfonie. Mezi hudební vrcholy jeho tvorby patří též Dvojkoncert pro housle a violoncello z roku 1887, jeho největším vokálním dílem je Německé rekviem (1868). „Svým způsobem vlastně objevil Antonína Dvořáka, s Brahmsem si byli v mnohém podobní,“ podotýká hudební kritik Českého rozhlasu Petr Veber.