Ministerstvo kultury hledá ředitele Národního divadla

Praha - Ministerstvo kultury vyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele Národního divadla. Přihlášky bude přijímat do 12. dubna. Současnému řediteli Ondřeji Černému vyprší jeho šestiletý mandát koncem března 2012, o funkci se chce znovu ucházet. Od 1. ledna letošního roku je součástí Národního divadla i Státní opera Praha.

„Informaci jsem vzal na vědomí. Hodlám se se svým týmem uměleckých šéfů do tohoto výběrového řízení přihlásit,“ uvedl dnes bez bližších podrobností Černý. Komentovat nechtěl ani to, že ministerstvo předpokládá nástup nového ředitele „nejpozději“ 1. dubna 2013 - zatímco jemu končí mandát 31. března 2013. Teoreticky to znamená, že by to jeho působnost ve funkci mohlo zkrátit, nový ředitel by mohl nastoupit kdykoliv po skončení výběrového řízení.

Kandidáti na ředitele mají předložit koncepci řízení a rozvoje Národního divadla včetně záměru financování, a to v návaznosti na koncepci transformace ND a SOP. Spolu s ní mají mít připraven i návrh na obsazení pozic šéfů uměleckých souborů, vytvořený na základě vzájemné předběžné dohody, uvádějí podmínky zveřejněné na webu ministerstva.

Dosavadní ředitel Černý stojí v čele divadla od roku 2007, kdy zvítězil v konkurzu a nahradil prozatímního ředitele Jana Mrzenu. Mrzena ND vedl poté, co tehdejší ministr Martin Štěpánek odvolal z funkce Daniela Dvořáka, což vyvolalo rozkol mezi uměleckými soubory.

Šéf Národního divadla v současnosti řídí také SOP. Proti tomu ale protestují odbory a část veřejnosti. Sloučení SOP a ND, kterým byla letos 1. ledna zahájena transformace pražské operní scény, se 23. února dostane na jednání tripartity za účasti ministryně kultury Aleny Hanákové (STAN).