Všechno nejlepší, Miloši!

Praha – Miloš Forman slaví osmdesátiny. Výjimečný režisér a výjimečný člověk. Jeho přátelé, ale i ti, kteří měli to štěstí, že se s ním setkali třeba jen na krátkou, pracovní dobu, o něm hovoří v superlativech, a vždy s úsměvem. Miloše Formana obdivují a hýčkají nejen ti významní a slavní, ale i ti prostí a 'obyčejní', neboť ke všem se tento muž chová se stejnou otevřeností, srdečností a úctou.

Jan Tříska: Já jsem Miloše znal už z Prahy, a když jsem pak odešel z Československa a dostal jsem svou první filmovou roli, tak byl Miloš tak velkorysý, že mě nechal u sebe bydlet. To byla pro mne velikánská pomoc, protože moje rodina už žila v Kalifornii.

V tyto dny o něm všichni budou psát, jaký je to fantastický umělec a filmař, já se k tomu se svou troškou do mlýna nepřidám, chtěl bych především upozornit na to, že je to člověk s obrovským, dobrým srdcem. Člověk, který má v sobě vrozenou velkorysost, která je obdivuhodná. Moje žena Karla, když o Milošovi mluví, tak má pořád jaksi slzy na krajíčku, protože on se k nám a k ostatním lidem, které známe, vždy choval s fascinující velkorysostí a velikánskou láskou.

K jeho osmdesátinám mu přeji samozřejmě všechno nejlepší, ale zároveň je mi ho děsně líto, protože on rád spí a nyní ho jistě ruší telefony ze všech koutů planety. Miloš bude mrzutý, to vím určitě.


Video Rozhovor s Janem Lukešem a Robertem Sedláčkem
video

Rozhovor s Janem Lukešem a Robertem Sedláčkem

Milan Lukeš (filmový publicista): Docela rád bych vypíchl film Taking Off, to byl film, na kterém Miloš prodělal kalhoty, upadl nadlouho do depresí, ale pro mne je ten film stále něco excelentního.

Robert Sedláček (režisér): Pro mne je jméno Miloš Forman trochu nebezpečné tím, že ještě dřív, než jsem viděl jeho filmy, už tomu předcházel ethos velkého režiséra. To znamená, že začínající a ještě nevyhraněný člověk bude nekriticky přebírat to, co je mu servírováno jako velké. Takže Forman je pro mne idol, kterému se momentálně snažím utéct.

Miroslav Ondříček (Formanův stěžejní kameraman): Pokud se týká filmového řemesla, Forman byl výjimečný svým přístupem, on tím filmem žil. Potom byla originální jeho práce s tématem, které mu ztvárňovali neherci, typy. On se uměl s nimi bavit, měl úžasný, přátelský přístup ke všem. Co se možná neví je to, že si vykládá karty o tom, jak třeba ta scéna vyjde, jestli našel dobrou cestu, jestli má dobré obsazení. Bylo to moc krásný, bylo to fajn. Já mu moc děkuji za to, že jsme byli a že jsme mohli dělat.


Video Kameraman Miroslav Ondříček o Miloši Formanovi
video

Kameraman Miroslav Ondříček o Miloši Formanovi

Dáša Zázvůrková (představitelka Vanilky v inscenaci Dobře placená procházka v ND):Mně se líbí, že si Miloš Forman dovede užívat života naplno. Rád jí, rád spí a rád žije. A proto ta práce s ním byla nádherná, protože on je neuvěřitelný člověk, kterého mám hrozně ráda.

Zuzana Špidlová (režisérka): Jako režisérku mě na Formanovi fascinuje to, jak strašně rozumí ženám, což je třeba hodně zřetelné na Láskách jedné plavovlásky. 

Jiří Vejdělek (režisér):I kdyby ho nevyhnaly poměry v Československu, tak věřím, že by ho za moře vedla jednak ctižádost, a pak touha předvést svůj obrovský talent světu.

Theodor Pištěk (držitel Oskara za kostýmy k filmu Amadeus)- Já ho vidím pořád v té nejlepší formě a nechce se mi připustit, že třeba už nic nenatočí. Mluvil jsem s ním před několika dny, on je ve velmi dobré kondici a skvělém rozmaru, ale vypadá to, že už se do ničeho pouštět nebude.

Miloš Forman (duben 2011)
Zdroj: ČT24
Autor: Marie Třešňáková