Knižní bazar Hanky Třeštíkové aneb Co čteme?

Praha – Již tradičním místem setkávání milovníků literatury se stal knižní bazar v pražském Bio Oko. Princip je jednoduchý - každý může přinést knihy, které už nepotřebuje, a odnést ty, které ho zaujmou. Na nápad pořádat tuto akci přišla dcera dokumentaristky Heleny Třeštíkové.

Knižní bazar vznikl na popud facebookové skupiny Co čteme, kterou založila Hanka Třeštíková před dvěma lety. „Asi po roce začaly padat první otázky na to, jestli se uvidíme někdy i v reálu, nakonec jsem si řekla, že zkusíme knižní bazar,“ líčí filmová producentka s tím, že první setkání proběhlo v letenském kině v květnu minulého roku. „Od té doby se chystá už pátý knižní bazar,“ doplňuje. Další příležitost k výměně knížek bude 26. února.

Každý tak může přinést knížky, které už nepotřebuje, a zadarmo si odnést ty, které ho osloví. „Zároveň tím, že hlavní platforma je na facebooku, tak si lidé mohou i touto cestou domlouvat zápůjčky,“ podotýká. Skupina na sociální síti má již přes 1 500 členů, kteří o četbě stále intenzivně diskutují. „To, jak to funguje, je pro mě moc hezké překvapení a jsem na to pyšná,“ říká.

Kromě pořádání knižního bazaru spolupracuje Hanka jako producentka se svou matkou, dokumentaristkou Helenou Třeštíkovou. Momentálně je v kinech jejich společný počin Soukromý vesmír, Třeštíková navíc chystá svůj další film Dva muži ve víru doby. "Jsou to portréty dvou mladých mužů – hudebníka Vojty Lavičky, který navazuje na snímek Být Romem, a divadelního režiséra Jakuba Špalka ze spolku Kašpar. Oba pány máma sledovala, už to bude dvacet let," dodává Hanka Třeštíková.