Šéf, Papričky a Björk - hudební laskominy pro české mlsouny

Praha - O české hudební fanoušky se začínají přetahovat zahraniční hvězdy. Mezi největšími hvězdami přiletí v létě zpěvák a muzikant Bruce Springsteen, který v České republice vystoupí vůbec poprvé se svou kapelou The E street band, která ho doprovází obdivuhodných čtyřicet let. Na slavné hudebníky už začínají lákat potenciální diváky i letní festivaly. Některé nově cílí i na doposud netypické publikum – rodiny s dětmi.

Boss, jak se Springsteenovi přezdívá, odehrál první koncert v ČR před patnácti lety jen s kytarou, a to pro tři tisíce lidí. V červenci zahraje na stadionu v pražských Vršovicích, tentokrát už jsou odhady návštěvníků mnohonásobně vyšší. Očekává se jich 25 tisíc. „Důležité je, že tady téměř nehrál. Takže hlad po tom, co jsem ještě nezažil, může být velký,“ míní Robert Porkert z pořadatelské agentury Live Nation.

Na dalších stadionových koncertech se vedle Springsteena vrací do ČR i Metallica, Coldplay nebo Red Hot Chili Peppers. Třeba Madonna Českou republiku mine, letos si vybrala jen místa, kde ještě nehrála. Zpěvačka srovnatelné velikosti - Björk zas vystoupí na letním festivalu v Ostravě. Ten poněkud netypicky cílí na rodiny. „Můžu přijít s dětmi, s celou rodinou, protože tam nejsou opilci, nikdo mě tam neohrožuje,“ přiblížil plánovaný charakter akce pořadatel festivalu Colours of Ostrava Jiří Sedlák.

  • Výběr festivalů pro sezonu 2012
    Výběr festivalů pro sezonu 2012 zdroj: ČT24
  • Velké koncerty v roce 2012
    Velké koncerty v roce 2012 zdroj: ČT24

A české festivaly už pomalu odkrývají karty s nabídkou, třeba skotskými Franz Ferdinand. Ostrava letos nabídne dvě světové špičky, francouzská zpěvačka ZAZ patří k idolům internetové generace a poprvé v Česku vystoupí také Antony Hegarty - zpěvák s andělským hlasem i vizáží. Jeho tklivé melodie doprovodí domácí Janáčkova filharmonie.