Bio Ponrepo nabídne evropské westerny a easterny

Praha - Kino Národního filmového archivu v Praze Ponrepo od 27. února do 5. března připravilo přehlídku evropských westernů a easternů. Akce představí slavné i ojedinělé filmy, které z pozice Evropanů variují tento klasický americký žánr. Přehlídka je součástí středoevropského filmového festivalu Cinefest, který se každoročně koná v několika městech; kromě Prahy také v Hamburku, Vídni a Curychu.

„Diváci budou moci spatřit například kultovní německo-jugoslávskou koprodukci Poklad na Stříbrném jezeře z roku 1962, českou animovanou parodii Jiřího Trnky Árie prérie nebo klenot sovětské němé avantgardy z roku 1926 nazvaný Po zákonu,“ upozornila Iwona Lykoová z Národního filmového archivu.

Kromě první a nejznámější filmové mayovky Poklad na Stříbrném jezeře, kterou natočil režisér Harald Reinl v roce 1962, se v programu přehlídky objeví dále například snímek maďarského režiséra Györgye Szomjase Vítr jim hvízdá pod nohama z poloviny 70. let a film Deadlock - Mrtvý bod, který německý režisér Roland Klick natočil v roce 1970.

Koncem března si milovníci dobrodružných románů Karla Maye a podle nich natočených filmových adaptací připomenou 100. výročí úmrtí tohoto německého spisovatele. Současně je tomu 170 let od jeho narození a také 50 let od natočení Pokladu na Stříbrném jezeře.

Pokusy zfilmovat některá z jeho děl se objevily už v němé éře kinematografie, ale ani jeden ze tří titulů počátku 20. let minulého století se nedochoval. Pak vznikaly snímky další, ale ten pravý boom nastal až po „Stříbrném jezeru“, kdy padesát let po Mayově smrti vypršela autorská práva.

Po obrovském úspěchu tohoto snímku bylo jen do roku 1968 natočeno dalších 16 snímků, v nichž se vystřídalo sedm režisérů. Filmování se zúčastnili herci z Německa, Francie, Itálie, Jugoslávie, Velké Británie, Španělska a USA.