Želary opět na scéně. Tentokrát divadelní

Praha - Když v roce 2001 vyšla kniha Želary, vzbudila u čtenářů neméně takovou pozornost, jako u diváků a kritiků stejnojmenný snímek, který o dva roky později natočil Ondřej Trojan. Jeho film dokonce postoupil mezi nominace na Oscara. Dílo Květy Legátové se nyní dočkalo i divadelního zpracování.

Zdroj: Městská divadla pražská Autor: Alena Hrbková

Nastudování Želar se v pražském divadle Rokoko chopil režisér Pavel Khek. Příběh hry vychází ze dvou bestsellerů spisovatelky Květy Legátové: povídkové knihy Želary a na ni navazující novely Jozova Hanule.

Hra se stejně jako kniha odehrává za druhé světové války, kdy se mladá lékařka Eliška, zapojená do odboje, po atentátu na Heydricha ukryje v zapadlé horské vesnici. Nachází tam zcela nový pohled na svět, nové hodnoty a  především lásku, o jaké neměla vůbec tušení.

Její příběh se proplétá s příběhy místních svérázných horalů – kořenářky Lucky, kovářského pomocníka Jozy, místního doktora, který už dávno ztratil Boha, faráře, který věří, že ho
nalezne, a Ženi, která žije v jeho blízkosti den za dnem.

Želary
Zdroj: Městská divadla pražská
Autor: Alena Hrbková

Divadlní scénář napsal Khek spolu s  dramaturgyní a autorkou inscenační úpravy Věrou Maškovou. Na Legátové próze je zaujal „nepatetický patos, nehrdinští hrdinové a především neopakovatelná poetika“.

Do hlavních rolí režisér obsadil Evellyn Pacolákovou a Vasila Fridricha. Na jevišti se objeví také Jitka Smutná, Oldřich Vízner či Jaromír Nosek. Premiéru mají Želary v Rokoku 10. 3., na březen jsou plánovány ještě čtyři reprízy.

Želary / Evellyn Pacoláková a Vasil Fridrich
Zdroj: Městská divadla pražská
Autor: Alena Hrbková