Dokumentaristé zaostřili na Moskvu

Praha – V pražském divadle Archa se představily nejlepší připravované dokumentární snímky z celého světa. Na největší setkání profesionálů v oblasti dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě se sjelo na 160 režisérů a více než 70 světových televizních producentů. Institut dokumentárního filmu, který akci pořádal, ocenil i dva nejlepší ještě nedokončené snímky.

Cenu East Doc Platform v kategorii nejlepší dokument v postprodukci získal italsko-britský koprodukční snímek The Train to Moscow. Cenu autorům předal Veton Nurkollari, ředitel kosovského dokumentárního festivalu DokuFest, se slovy: „Všech devět projektů má nesporné kvality a velmi se těšíme, až se jako dokončené filmy dostanou do kin. Nebylo lehké vybrat ze všech projektů jen jeden. Train to Moscow je výjimečný využitím archivních filmových záběrů, které nesou jednak výraznou osobní, tak i silnou historickou stopu utopických ideálů komunismu a Sovětského svazu.“

Dokumentární road movie z poloviny minulého století, natočená na osmimilimetrovou kameru, popisuje cestu z Itálie do Moskvy. „Je to příběh tří italských komunistů, kteří se vydali do Sovětského svazu. Poprvé jeli do Moskvy a poznali, že to není ten ráj na zemi, ve který věřili,“ podotýká režisér Ferrone Federico. Porota ocenila silné téma, autenticitu nahrávky i experimentální přístup k zapomenutému a mladými dokumentaristy znovu objevenému materiálu.

Druhou, tradičně udělovanou cenou, je Zlatý Trychtýř (Golden Funnel). Na East Doc Platform ji mezi šestnácti účastníky Forum workshopu získal nejlepší projekt ve fázi vývoje a produkce, polský připravovaný dokument Zvalka režisérky Hanny Polakové. Autorka filmu sledovala jedenáct let život jednoho děvčete na moskevské skládce. Yula v šestnácti otěhotní a opustí své dítě. „Když jí je 22, má svůj vlastní byt a vzchopí se, opustí život na dně společnosti. Je to takový happyend. Vlastně je to pozitivní film,“ doplňuje režisérka časosběrného dokumentu.

Velkou šanci uspět u producentů má také film Pavla Abraháma ze zákulisí derby Sparta - Slávia. Čeští dokumentaristé ale hledají témata i daleko za hranicemi. Připravovaný film Davida Čálka a Jakuba Zahradníčka Útěk ze Somálska nabízí pohled na rybáře, ze kterých se stali obávaní piráti. Na jiném kontinentě natáčel i režisér Richard Komárek. Snímek Play 9/11 je inspirovaný příběhem Čecha - Pavla Hlavy, kterému se jako jedinému na světě podařilo zachytit oba nárazy letadel 11. září do newyorských dvojčat na jednu pásku.