Jan Merta svým Pražanům

Praha – Člověk by měl najít Svatou zemi tam, kde poprvé lezl po podlaze, tvrdí malíř Jan Merta. Ke vzpomínkám z dětství se vrací i v Galerii Václava Špály na výstavě, kterou věnoval „svým Pražanům“ při příležitosti šedesátých narozenin, které letos v prosinci oslaví.

Jan Merta se stal již v 80. letech především výraznou osobností české malby, tvoří ale i plastiky nebo konceptuální umění. Mertovy obrazy byly, jak sám říká, vždy předmětné, odkazovaly k člověku, občas člověka i přímo zobrazují a inspirují se konkrétními zážitky ze života.

Přesto je jeho tvorba těžko zařaditelná - jeho malířské dílo je tiché, klidné, prosto jakéhokoli patosu, přesto ale sugestivní. Často jsou na jeho plátnech namalovány konkrétní předměty - dům, zvíře, skála, houba, nejde však o jejich příběhy. Pro jeho obrazy je charakteristická tajemnost, neproniknutelnost.

Specifikem díla Jana Merty je především subjektivní povaha díla, reflektující silně osobní prožitky a dojmy. Formálně je jeho tvorba charakteristická snahou po jednoduchosti a čistotě, pohybuje se na hranici mezi konkrétním a abstraktním.

„Abastrakce může mít konkrétní spouštěcí okamžik. Jdu kolem vyhořelého bytu, vidím ten černý obdélník a říkám si: 'To je vlastně obraz!''“ tvrdí Merta. Pohyb jeho štětce prý určují především vzpomínky a asociace. Na výstavě ve Špálovce odkazují mnohé motivy k vojenské tématice. Ve vojenských uniformách je i většina Mertových postav - výtvarník se s nimi ale vrací o několik let zpátky a maluje je jako děti.

Výstava Mým Pražanům k šedesátinám potrvá v Galerii Václava Špály do 29. dubna. Kurátorka je výtvarníkova manželka Lenka Mertová.

Jan MertaJan Merta (*4. 12. 1952 v Šumperku) po studiu na střední výtvarné škole v Praze pracoval v 70. letech jako vrátný, hlídač, provozní technik a uklízeč a teprve v roce 1981 se mu podařilo dostat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde absolvoval v roce 1987. V 90. letech patřil k okruhu známé pražské galerie MXM, v současnosti ho zastupuje berlínská Galerie Johnen, Galerie Rüdiger Schöttle v Mnichově a Galerie Martin Janda ve Vídni. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha významných soukromých i veřejných uměleckých sbírkách, několikrát byl zvolen Osobností roku za výrazný počin na české výtvarné scéně.