Na audiovizuální Lunchmeat dorazí i dubstepový matador Kode9

Praha – Pražské Bio Oko a multifunkční prostor smíchovské MeetFactory hostí již třetí ročník festivalu Lunchmeat, který propojuje elektronickou hudbu s vizuálním uměním. Na našem území ojedinělý počin nabídne organické spojení videoprojekcí, scénického designu a progresivní muziky. I letos do Prahy přijíždějí v rámci Lunchmeatu známá jména alternativní elektronické scény v čele dubstepovou ikonou Stevem Goodmanem aka Kode9.

Obraz a zvuk jako rovnocenné jednotky – to je již třetím rokem heslo audiovizuálního festivalu Lunchmeat. Hlavním tahákem letošního ročníku je vystoupení Stevea Goodmana neboli Kode9, zakladatele dubstepového vydavetelství Hyperdub, u kterého vychází desky Buriala či Darkstar.

Kode9 se pražskému publiku představí v rámci Lunchmeatu hned dvakrát. Nejdříve v pátek v Biu Oko předvede společně s berlínskými vizuálními experimentátory MFO projekt Her Ghost, kterému bylo inspirací černobílé francouzské sc-fi La jetée. V sobotu se Goodman postaví za gramofony na dubstepové scéně Very Foreign Affairs v MeetFactory.

Unikátní design z dílny Florence To

Krom zmiňovaného Kode9 dorazí i další výrazná muzikantská jména jako Hecq, DMX Krew nebo britské duo Author. Obraz budou v Praze reprezentovat například Španělka Alba G. Corral, české uskupení Spam ve složení Vladimir518 a David Vrbík nebo londýnská umělkyně Florence To, která své společné vystoupení s německým Hecq připravuje v Praze již dva týdny v rámci rezidenčního pobytu.

Během rezidenčního pobytu vzniká už tradičně unikátní design hlavní scény Lunchmeatu, který je nachystán speciálně na míru vystoupení hudebního headlinera festivalu. Jak se připravovala scéna a videoprojekce, které během prvního ročníku festivalu vytvořil pro vystoupení Nosaj Thing Romain Tardy alias Aalto, se můžete podívat na videu výše.

Letos poprvé se však rezidentem stal mimo vizuálního umělce i muzikant. Lukas Boysen vystupující pod pseudonymem Hecq tak spolu s Florence To už pár dní pracuje na společné audiovizuální show, kterou přestaví v sobotu 24. 3. v MeetFactory. 

Na dubstepu zavládne tma

Zcela odlišný koncept nabídne druhá hudební scéna MeetFactory. Dubstepová Very Foreign Affairs se ponoří do tmy a bez jakéhokoliv vizuálního doprovodu nechá rozeznít parket hutnou basovou linkou. Pořadatelé slibují „nejlepší zvukovou aparaturu, kterou lze v České republice složit,“ takže na své by si měli přijít i opravdoví fajnšmekři. Vychutnat si zde mohou kromě Kode 9 i produkci dua Author neboli společný projekt Jacka Sparrowa a Ruckspina. 

K festivalu v letošním roce patří i doprovodný program. Už od 8. března probíhá na různých místech po celé Praze takzvaný Wall Art Battle, tedy série živých projekcí českých výtvarníků ve veřejném prostoru.

Program Lunchmeat festivalu

Pátek 23. 3. – Bio Oko
18:30 diskuzní blok o propojování elektronické hudby a pohyblivého obrazu (HecQ, Florence To)
20:00 Kolouch + Koutný + Vlková - a/v improvizace
20:45 Jan Kulka - Kouzelná skříňka
21:15 Kode9 + MFO + MS.Haptic - Her Ghost

Sobota 24. 3. – MeetFactory
Hlavní stage:
21:00 Nikka + Alba G. Corral (es)
22:00 Opuka (cz)
23:00 Incite (de)
00:00 Hecq (de) + Florence To (uk)
01:30 DMX Krew (uk) + Spam (cz)
03:00 Bleepstreet label showcase (de)

Very Foreign Affairs dubstep stage:
22:00 Yukimura (cz)
23:30 Codeshift (uk)
01:00 Author (uk)
02:00 Kode9 (uk)
03:00 E.S.P. (cz)
04:30 Priapus (cz)


Níže si můžete poslechnout ukázky z tvorby dua Author a Hecq.