Jiří Suchý a další povídky

Praha – Spisovatel a divadelník Jiří Suchý vydal před měsícem svou vůbec první audioknihu – Nahá a další povídky. Až na dvě výjimky na ni namluvil groteskní příběhy odzkoušené na publiku.

V roce 1966 vydal Suchý soubor Sto povídek aneb nesplněný plán, který po desetiletí doplňoval. Na audioknihu zařadil z velké části právě texty z toho souboru. „Občas se mi stávalo, že povídka, kterou jsem napsal před řadou let, mě rozesmála, protože jsem zapomněl, o čem byla, a její humor byl jaksi blízký mému srdci,“ komentoval Suchý to, že povídky jsou většinou přes čtyřicet let staré. Pro CD však sáhl po textech prověřených, které předčítá při různých příležitostech, a tak ví, že fungují.

Dva z příběhů ale neměli dosud čtenáři, a tedy ani posluchači možnost poznat. „Jde o dvě povídky, které se vážou k Vánocům. Dvě nejveselejší, při nichž publikum nejvíc burácelo,“ prozradil Suchý. Celkem výběr obsahuje osm povídek, poslední z nich, nazvanou Střela, namluvil spolu se svou dlouholetou jevištní partnerkou Jitkou Molavcovou. Všechny potěší groteskní situací, humorem a nečekanou pointou.

Předčítání vybraných povídek si Suchý mnohokrát vyzkoušel, takže jej nic při nahrávání jeho první autorské audioknihy nepřekvapilo. „Už když píšu, ať jsou to povídky, dialogy do hry nebo písničky, tak si každou větu čtyřikrát, osmkrát přeříkám, aby byla co nejpříjemněji vyslovitelná. Dokonce dávám pozor, aby tam nebyly skrumáže hlásek, které by zněly nepříjemně,“ poznamenal.

Bonusem CD je píseň Kdykoli kdekoli, titulní skladba seriálu České televize Život je ples.

NAHÁ A DALŠÍ POVÍDKY. Vydal: Supraphon. Obsah: Nahá; Živý betlém kronikáře Hlaváče; Nejveselejší pohřeb; Jen tři slabiky; Štědrý den charakterního herce Zváry; Předsevzetí; Slečna odnaproti; Střela.