Baron Cohen si diktaturu nenechá vzít nějakou demokracií

Londýn – V Londýně měl premiéru film Diktátor. Jeho hlavní hrdina – Aladdin, který je od smrti Kim Čong-ila považován za posledního mohykána mezi diktátory - se slavnostního uvedení snímku samozřejmě také zúčastnil a nešetřil satirickými komentáři na adresu demokratických politiků.

Diktátor Aladdin je po kazašském Boratovi a rakouském Brunovi dalším „převlekem“ komika a mystifikátora Sachy Barona Cohena. Coby vládce zemičky jménem Wadiya se ji snaží ze všech sil zachránit před demokracií.

Přestože i tento Cohenův film režíroval tvůrce Borata a Bruna Larry Charles, Diktátor se od obou výrazně liší. Nepohrává si totiž s dokumentárním stylem vyprávění, ale naplno přiznává, že jde o vyfabulovaný příběh o tom, že i krutovládci můžou být v soukromí velmi milí lidé. To ostatně letos dokázal i Aladdin, který na oscarové show rozsypal ostatky Kim Čong-ila, čímž obětavě splnil jeho poslední přání.

Na londýnské premiéře přijel na červený koberec v luxusním automobilu obklopen ozbrojeným ženským doprovodem, jaký míval libyjský vůdce Kaddáfí, a bez obalu vyřizoval přes kamery vzkazy západním politikům. „Vyřiďte Angelině Merkelové, že by si měla hlídat svůj vzhled. Podle mě by byla úspěšnější, kdyby se nechala předělat na ženu,“ poradil například německé kancléřce.

Bez komentáře nenechal ani nedávné vyjádření Baracka Obamy, který jako první americký prezident podpořil homosexuální sňatky. „Jsem za to velmi šťastný,“ přiznal Cohen alias Aladdin, „navíc Nicholas Clegg a David Cameron obnovili svoji spolupráci, a jsou tedy nejznámějším homosexuálním párem na světě.“

Na Západ přijíždí Aladdin i ve filmu – poté, co se ho představitelé zemí, které nebezpečí demokracie neodolaly, rozhodnou pozvat do budovy OSN, aby mu vážně promluvili do stylu vládnutí. Vypraví se nebojácně do New Yorku se svým poradcem (Ben Kingsley) a svým dvojníkem, ale než se rozkouká, skončí vinou spiklenců polonahý a hlavně k nepoznání oholený na ulici, odkud může jen zoufale zírat, jak jeho imbecilní záskok zničí během okamžiku všechno, co vybudoval on, jeho táta, táta jeho táty a všichni předešlí tátové.

Průvodce a podporu najde shodou náhod v člověku, od kterého by si jinak udržoval co největší distanc - v ženě (Anna Farisová). S pomocí této ortodoxní feministky s chlupatým podpaždím, levicové aktivistky a vegetariánky se pokusí pro svou zemi diktaturu a tyranii zachránit.

Do českých kin Diktátor vstoupí 10. května.