Tři knižní tipy Pavla Mandyse

Kritik a publicista Pavel Mandys tentokrát z knižních novinek vybral fikci, detektivku a komiks. Fiktivní román Petera Careye Parrot a Olivier v Americe byl v loňském roce v užším výběru na nejvyšší britské literární ocenění Man Booker Prize. Tíživý thriller spisovatelky Nacuo Kirino Out s prvky hororu o „odvrácené straně“ moderního Japonska je nejslavnějším, nejoceňovanějším a nejpřekládanějším románem Nacuo Kirino, vůdčí osobnosti současných japonských detektivních prozaiček. Scenáristé Džian Baban a Vojtěch Mašek z tvůrčí skupiny Monstrkabaret Freda Brunolda a výtvarník Jiří Grus na základě fragmentů, v češtině nikdy nevydaného románu Karla Maye Ve stínu šumavských hvozdů, na ploše komiksu se pokoušejí zrekonstruovat jeho děj.

Pavel Mandys doporučuje (zdroj: ČT24)

Peter Carey / Parrot a Olivier v Americe

Renomovaný australský spisovatel Peter Carey je specialistou na devatenácté století, kde se odehrává i jeho poslední román Parrot a Olivier v Americe. Je to fikce s využitím skutečné postavy, francouzského myslitele Alexise de Tocqueville, který ve své knize Demokracie v Americe v roce 1835 jako první zachytil a definoval principy amerického společenského systému založeného na rovnosti šancí. Komentář Pavla Mandyse: „V čem je Peter Carey skvělý, je právě zachycení tohoto dnes již nepopsatelného člověka, který žil v zajetí své společenské třídy a najednou objevuje, že to někde jinde funguje úplně jinak, než na co byl do té doby zvyklý.“

Nacuo Kirino / Out

Japonská detektivka Out od Nacuo Kirino dokáže čtenáře překvapovat až do poslední stránky. Autorka neobyčejně vynalézavě prolíná sociální kritiku s černým humorem tarantinovského ražení. Zpočátku inklinuje k sociálně kritické studii, když přibližuje trudné osudy čtyř dělnic z noční směny v továrně na balené jídlo. Zvrat nastává, když jedna z nich ve vzteku zabije nevěrného a násilnického manžela a ostatní tělo rozporcují a zbaví se ho. Komentář Pavla Mandyse: „Tyto čtyři ženy, vražedkyně a zbylé tři, které se podílely na porcování těla, jsou na jednu stranu oběťmi, na straně druhé docela aktivně vstupují do světa zločinu. Kniha překvapuje na každé stránce a myslím si, že to je jedna z nejlepších detektivek, které tady v posledním roce vyšly.“

Džian Baban, Jiříh Grus, Vojtěch Mašek / Ve stínu šumavských hvozdů   

Tři velké autorské osobnosti současného českého komiksu, Džian Baban, Jiříh Grus a Vojtěch Mašek, se spojily a výsledkem je pozoruhodná postmoderní groteska s názvem Ve stínu šumavských hvozdů o střetu Karla Maye a Boženy Němcové. Legendární německý spisovatel je zobrazen jako plavovlasý superman z pozdějších filmů Haralda Reinla, česká klasička naopak jako femme fatale s nečekaně podvratnými úmysly. Hříčka plná honiček a zvratů je ve výsledku jízlivou i chápavou analýzou mayovek jako naivních knih pro věčné kluky, kam nepatří nahota a sex. Komentář Pavla Mandyse: „Je to velmi vtipné, jiskrné přenesení mytologie mayovek do českého prostředí. Podotýkám, že nejde o žádné veledílo. Je to krátký, ale velmi koncentrovaný komiks.“