Jak žít v Praze? Co s nábřežím? Odpoví festival reSITE

Praha - Nové cesty k lepší kvalitě veřejného prostoru a městského života v Praze hledá festival reSITE. Sejdou se na něm architekti, zástupci samosprávy a investoři. Program bude z velké části přístupný i veřejnosti. Hlavní událostí bude mezinárodní konference zaměřená na výměnu zkušeností zahraničních i domácích odborníků s rozvojem veřejných nábřeží. Festival trvá do 27. května.

„Český model městského plánování tradičně nabízí větší příležitosti pro rozhodování ponechaná volnému uvážení a více prostoru pro interpretace územního plánu, než je tomu v jiných zemích. Tento systém, zatížený neefektivitou a korupčním potenciálem, favorizuje určité zájmové skupiny, těžící z netransparentnosti celého procesu,“ píše se na webu festivalu. „Rádi bychom přispěli k posílení tohoto trendu a iniciovali spolupráci všech zúčastněných při úvahách o budoucnosti Prahy.“

V rámci festivalu se bude konat sympozium Culburb věnované širšímu projektu zaměřenému na rozvoj komunitního života na předměstích. Konference reSITE se uskuteční 24. a 25. května ve Veletržním paláci. Mezi jejími hosty jsou dánský urbanista Jan Gehl, který spolupracoval na koncepcích rozvoje s řadou měst v Evropě, Severní Americe a Asii. Na festivalu promluví i Craig Dykers z norské architektonické kanceláře Snohetta, který je zodpovědný za renovaci newyorsého náměstí Times Square.

Přemýšlet o budoucnosti města chytřeji. A hlavně společně

„Akce se koná v době, kdy česká metropole intenzivně řeší nový územní plán a její obyvatelé jsou velmi citliví na transparentnost v jednání představitelů města,“ říká Martin Joseph Barry, americký architekt a ředitel festivalu. „Dosavadní systém se jednoznačně přežil. Byl neefektivní a nahrával korupčnímu jednání. Rádi bychom využili nálady ve společnosti a pokusili se ukázat, že o budoucnosti města se dá přemýšlet i mnohem transparentněji a chytřeji. A hlavně společně.“

Veřejnost se o festivalu dozví především prostřednictvím nafukovacího pavilonu, který má vyrůst na piazzettě Národního divadla. V pavilonu by se kromě besed a workshopů měla konat výstava nejlepších prací z mezinárodní soutěže, kterou vyhlásil festival se školou ARCHIP a která hledá náměty na proměnu vltavského nábřeží v Praze. Podle pořadatelů se přihlásily stovky ateliérů.

Dále se mají konat například cyklojízdy a na náplavce má vyrůst park. Proměna pražských nábřeží má upozornit na skutečnost, že město dlouhodobě zanedbává místa, která by mohla značně vylepšit kvalitu života ve městě.

Film Urbanized představí 12 měst Evropy

Na festivalu bude mít premiéru také film Urbanized, který představuje urbanistické projekty ve 12 městech z celé Evropy. Urbanized, poslední z dílů trilogie dokumentů Garyho Hustwita o designu (po filmech Helvetica a Objectified), představuje řadu významných světových architektů, včetně jmen jako Sir Norman Foster, Oscar Niemeyer, Rem Koolhaas, Jan Gehl, Amanda Burdenová, Enrique Peñalosa, Alejandro Aravena a dalších. Opomenuti nejsou ani samotní obyvatelé, kteří se zasloužili o změny ve svém městě.

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

 
Festival reSITE má záštitu města Prahy a velvyslanectví USA, na organizaci se podílí vysoká škola architektury ARCHIP a Nadace Partnerství. Ředitelem a iniciátorem festivalu je americký architekt Martin Barry, který od loňského srpna působí na pražské ČVUT.